Güncel Teknoloji Haberleri Ocak 21, 2021 19:52

Windows 10 Son Güncellemeyi Yüklemeyin! Saç Baş Yolduruyor

Microsoft'un geçtiğimiz salı günü kullanıma sunduğu yeni Windows 10 yama güncellemesi, kullanıcıları adeta çileden çıkardı...
Windows 10 Son Güncellemeyi Yüklemeyin! Saç Baş Yolduruyor

Her ay düzenli olarak  Salı günü yayınlanan Windows 10 yama güncellemeleri, bazen can sıkıcı hataları da beraberinde getirebilir. Microsoft, her ay olduğu gibi bu ayda yeni bir yama güncellemesi yayınladı. Geçtiğimiz Salı KB4598242 sürüm numarası ile sunulan bu yama güncellemesi, kullanıcıları bilgisayarlarını kullanmaktan yoksun etti.

Windows 10 son güncellemeyi yüklemeyin

Microsoft tarafından bu Salı günü yayınlanan Windows 10 güncellemesini sakın yüklemeyin. Aksi taktirde otomatik yeniden başlatma ve bilgisayarın düzensiz çalışması gibi çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Konuya biraz daha açıklık getirecek olursak son yayınlanan güncelleme; Windows kullanıcılarının bilgisayarlarının döngülü olarak yeniden başlatmasına sebep oluyor. Dahası sistemin stabilizesi de bozuldu ve kasmalar donmalar gibi sorunlar ortaya çıkmaya başladı.

Sadece bu kadarıyla da bitmiyor. Aynı zamanda kullanıcılar, başlatma hatasına ek olarak çok daha büyük bir sorunun var olduğunu da bildiriyor. Normal şartlarda sistem çöktüğü zaman mavi ekran gibi bir hata alırsınız. Daha sonra ise bir şekilde yeniden başlatarak bu sorunu geçici olarak çözebilirsiniz.

Ancak Windows 10’un bu son sürümünde işin boyutu çok daha farklı yerlere gidiyor. Geri  bildirimlere göre kullanıcılar mavi ekran ya da başka bir sorunla karşılaşmıyor. Fakat sistem bazı durumlarda otomatik olarak kurtarma moduna geçiyor. Eğer bu tür konularda uzman değilseniz de, bilgisayarlarınızı geri döndürme ihtimaliniz ortadan kalkıyor. Yani sistem geri yükleme vb. gibi seçeneklerde sizi bu durumdan kurtaramıyor.  Geriye tek bir seçenek kalıyor. O da BIOS menüye girerek yeni bir Windows sürümü yüklemek. Ancak bu konuda da bilginiz yok ise, yukarıda da dediğimiz gibi uzman birine götürerek sorunu çözmesini sağlayabilirsiniz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.