Güncel Teknoloji Haberleri Ocak 21, 2021 20:31

OnePlus OPPO Birleşti! Zaten Bunlar Ayrı mıydı? Buralar Alev Alacak

OnePlus OPPO bugün Ar-Ge merkezlerini birleştirdiklerini duyurdu. Birçok kişi "ee bunlar ayrı mıydı ki?" Diyecek. Ayrılsak da beraberiz...
OnePlus OPPO Birleşti! Zaten Bunlar Ayrı mıydı? Buralar Alev Alacak

OPPO, realme, Vivo, iQOO ve OnePlus tüm bu üreticiler Çinli BBK Holding tarafından yönetilen şirketler. Her şirketin kendi özerklikleri var. Kendi CEO’ları ve kendi Ar-Ge merkezleri ile gelişim ortaya koyan bu üreticilerden OnePlus OPPO markası ile Ar-Ge yatırımlarını birleştirdiğini duyurdu.

Bildiğiniz üzere 2013 yılında OPPO’dan sözde ayrılan bir grup mühendis tarafından OnePlus şirketi kurulmuştu. 2014 yılında pazara sundukları OnePlus One ile sektörü büyük anlamda değiştiren OnePlus markası telefonları için “amiral gemisi katili” diyordu. Zaman içindeyse OnePlus amiral gemisi katili olmak yerine “katilini” bekleyen bir amiral gemisine dönüştü.

OnePlus Türkiye pazarına girmeye hazırlanan bir üretici. Pandemi olmasaydı 2020 yılında OnePlus ile tanışacaktık fakat pazarda değişen dinamikler yüzünden OnePlus’ın Türkiye pazarında resmi olarak satışa başlaması 2021 yılına sarkacak gibi görünüyor. OnePlus ile OPPO’nun Ar-Ge’lerinin birleşmesi bu noktada bir özellikle OnePlus’ın gerilemesine sebep verir mi diye bir endişe ilk akla gelen detaylardan birisi olsa da bize sorarsanız pek öyle olmayacak. Zira OnePlus Ar-Ge ekibinin OPPO Ar-Ge binasında özerkliği olacak açıklaması da yapıldı. Yani bu birleşme aslına bakarsanız sizden daha büyük ağabeyinizi mahalle kavgasına götürmek gibi bir durum diyebiliriz.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl Ekim ayında şirketin en üst düzey yöneticisi ve kurucu ortağı Carl Pei OnePlus’ta ayrılmıştı. Şirkette bir değişim yaşanıyor; ama iş nereye gidecek? Bunu hep birlikte göreceğiz…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.