Güncel Teknoloji Haberleri Ocak 21, 2021 8:55

Microsoft Otomobil İşine Giriyor! İşine Bak Apple!

Microsoft otomobil işine gireceğini yaptığı işbirliği ile duyurdu. Otonom araç sektöründe Apple'dan önce Microsoft yer alabilir.
Microsoft Otomobil İşine Giriyor! İşine Bak Apple!

Microsoft, General Motors’un sürücüsüz bölümü Cruise ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Cruise otonom araçlar çağına girmeye yardımcı olmak için bulut bilişimdeki hünerinden yararlanmak istiyor. Uzun vadeli olarak tanımlanan ortaklık, Cruise önümüzdeki on yılda otonom araçlarını ticarileştirmeye çalışırken Microsoft’un Azure platformundan yararlanmayı hedefliyor.

Microsoft otomobil işine yavaştan giriyor

Bulut bilişim, sürücüsüz bir geleceğin önemli bir bölümünü oynayacak. İlerleyen yıllarda şehirlerde dolaşan otonom araçlar olacaksa, bu arabaların birbirleriyle iletişim kurması ve konumları, trafik ve hava durumu gibi diğer şeyler hakkındaki verileri bulut üzerinden paylaşma yeteneği, bunu daha güvenli ve verimli bir şekilde yapmalarına yardımcı olabilir.

Örneğin Intel’in yeni başlayan Mobileye’yi satın alarak ve büyük sürücüsüz araç filoları inşa etme ve test etme planlarıyla bu alanda önemli adımlar attığını gördük.

Cruise ile yeni ortaklığı sayesinde Microsoft, Azure bulut bilişim platformunun gücünü amacına ödünç vermeye çalışacak. Ortaklık ayrıca, General Motors ve Honda gibi diğer oyuncularla birlikte yazılım devinin Cruise’a yaptığı yatırımla birlikte geliyor. Bu yatırım toplam 2 milyar dolar olarak açıklandı.

Microsoft otomobil

GM Başkanı ve CEO’su Mary Barra, “Microsoft, sıfır kaza, sıfır emisyon ve sıfır tıkanıklığın olduğu bir gelecek dünyasına doğru ilerlerken ekibe büyük bir katkı sağlıyor. Microsoft, Cruise’un tamamen elektrikli, otonom araçlarının ticarileştirilmesini hızlandırmamıza yardımcı olacak ve 2025 yılına kadar küresel olarak 30 yeni elektrikli araç piyasaya sürerken ve büyümeyi desteklemek için yeni işler ve hizmetler yaratırken GM’nin bulut bilişimden daha fazla fayda sağlamasına yardımcı olacak.” dedi.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.