Mobil Ocak 13, 2021 13:06

Şeker Hastalarına Müjde! Quantum Operation Akıllı Saat…

Şeker hastası olalım veya olmayalım, kan şekeri ölçtürürken derimizin delinmesi can sıkıcı. Quantum Operation buna son verecek.
Şeker Hastalarına Müjde! Quantum Operation Akıllı Saat…

Bu yılki CES online olmasına rağmen, önceki yıllarda olduğu kadar ilginç geçti. Bugün, Japon şirketi Quantum Operation, cildi delmeden kullanıcının kan şekeri seviyesini belirleyebilen giyilebilir bir cihazın prototipini gösterdi. Artık kan şekeri ölçtürmek için derimizi deldirmek zorunda kalmayacağız. Bu arada akıllı saatler artık gerçekten hayatımızı kolaylaştırıyor. Adım sayıyor, kalori hesaplıyor, su içmeyi hatırlatıyor. En son EKG çekme ve tansiyon ölçme özelliğinde “Ağam beni sal, ben iptalim!” tepkisi vermiştik.

Sunulan cihaz, sıradan bir akıllı saate çok benziyor. Kan şekeri seviyelerini izlemeye ek olarak, bir EKG kaydedebildiği ve kullanıcının kalp atış hızını izleyebildiği bildirildi. En ilginç şey, cihazın şeker seviyesini belirlemesinin 20 saniyeden fazla sürmemesidir. Glikoz seviyelerini izlemek için yaygın yöntemler arasında parmağa batırma veya vücuda implante edilmiş bir monitör yer alıyor. Quantum Oeration ise cilt hasarı gerektirmeyen Raman spektroskopisini kullanıyor. Işığın kanda bulunan maddelerle etkileşiminin analizine dayanıyor.

Japon şirketi bu özelliği geliştirmeye çalışan ilk oluşum değil. Apple daha önce benzer özelliklere sahip bir cihazın patentini almıştı. Ek olarak, Quantum Operation prototipi henüz çok doğru değil ancak şirket, cihazı sağlık uzmanları tarafından kullanılacak profesyonel bir ürün seviyesine getirmeyi planladığını söylüyor. Ayrıntılı bilgilere ulaştıkça siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.