Güncel Teknoloji Haberleri Ocak 12, 2021 10:09

MediaTek Amiral Gemisi İşlemci ile Karşımıza Çıkacak

Qualcomm'un pazar payına darbe indiren MediaTek amiral gemisi işlemci ile çok yakında karşımıza çıkacak. Peki, özellikleri nasıl olacak?
MediaTek Amiral Gemisi İşlemci ile Karşımıza Çıkacak

MediaTek, geçtiğimiz yıla kadar hep giriş ve orta segmente hitap eden yonga setleri üretiyordu. Ancak firma yeniden yapılandırmaya gitmiş ve Dimensity serisi ile resmen yargı dağıtmaya başlamıştı. Orta-üst segmente odaklanan MediaTek, bu çabalarının karşılığını almış ve Qualcomm’u bu segmentte geçmeyi başarmıştı. Şimdi ise MediaTek amiral gemisi işlemci ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Sızıntı devi DigitalChatStation’a göre MediaTek, yeni MT689x’i bu ayın ortasında piyasaya sürecek. 20 Ocak 2021 tarihinde tanıtılması beklenen bu yonga seti 6nm veya 5nm üretim süreci ile üretilecek. Yeni yonga seti MT6893’te ARM Cortex-A78 çekirdek tasarı kullanılacak ve ana çekirdeğin en yüksek frekansının 3.0 GHz olacak.

MediaTek amiral gemisi işlemci

Snapdragon 865 ayarında bir yonga seti ile karşımıza çıkması beklenen MediaTek, fiyatı düşüreceği için telefon üreticilerinin Qualcomm yerine kendilerini tercih etmesini sağlayacak. MediaTek uygun fiyatlı üst seviye işlemcileri ile telefon fiyatlarını da düşürebilir. Eğer telefon üreticileri rekabet etmek isterlerse fiyatları bir anda 50 ila 100 dolar arasında kırabilir. Ancak şimdilik bunun bir öngörü olduğunu belirtelim.

Exynos 1080 gibi çekirdek dizilimi tarafında 1+3+4’ü kullanacak olan MediaTek amiral gemisi işlemci, 2020’nin ilk yarısında telefonlarda kullanılmaya başlanacak. AnTuTu testine göre MT689X kod adlı bu yonga seti 600.000’in üzerinde puan almayı başarıyor. Bakalım Qualcomm, MediaTek ile baş etmek için nasıl bir hamle yapacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.