Güncel Teknoloji Haberleri Ocak 9, 2021 22:07

HarmonyOS Android İşletim Sistemini Bitirmeye mi Geliyor? (Video)

Mobil pazara yeni bir soluk getirecek olan Huawei'nin yeni nesil mobil işletim sistemi HarmonyOS Android için büyük bir tehdit olabilir mi?
HarmonyOS Android İşletim Sistemini Bitirmeye mi Geliyor? (Video)

Akıllı telefon pazarında şu anda iki adet işletim sistem kaldı. Bunlardan birisi Apple’ın kendi geliştirdiği işletim sistemi iOS ve Google’ın açık kaynak kodlu işletim sistemi Android. Zaman içinde Windows Phone ve BlackBerry OS gibi işletim sistemleri ise yok oldu gitti. Ubuntu’ya falansa hiç girmiyoruz. Huawei’nin Amerika yaptırımları sonrasında bir anda tanıttığı yeni işletim sistemi HarmonyOS Android işletim sisteminin en büyük rakibi olacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde Erdi Özüağ‘ın çektiği bir video sonrasında biz de bu konuda bir şeyler söyleme ihtiyacı hissettik. Bildiğiniz üzere Hauwei geçtiğimiz yıl Eylül ayında Harmony OS işletim sistemini tanıttı. Bu yılda Kasım ayında Harmony OS 2.0 resmen ortaya çıktı. Peki yeni işletim sistemi bizlere ne sunacak?

Biz de bugüne kadar ortaya çıkan tüm detayları sizlerle paylaşmak istedik. Zira HarmonyOS ya da daha önceki adı ile HongMeng işletim sistemi ile ilgili birçok bilinmeyen var. Birçok kişi HarmonyOS işletim sisteminde Google uygulamaları olacak mı diye soruyor. Bununla birlikte yenin esil işletim sisteminin Android uygulamalarını çalıştırıp çalıştırmayacağı da merak konusu. En merak edilen şeylerden birisi ise HarmonyOS kullanacak ilk akıllı telefon hangisi olacak?

İşte tüm bu sorulara bu video ile cevap olmak istedik. Gelin videoyu birlikte izleyelim…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.