Mobil Ocak 4, 2021 21:02

Xiaomi Mi 11 mi? Apple iPhone 12 mi? Hangisi Daha İyi?

Her ne kadar Apple ekosistemi Android'den farklı olsa da, şimdilik öncelik cüzdanda. Xiaomi Mi 11 ve Apple iPhone 12'yi kıyasladık.
Xiaomi Mi 11 mi? Apple iPhone 12 mi? Hangisi Daha İyi?

Ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu ekonomik buhran, hepimizi tutumlu olmaya sevk ediyor. Amiral gemisi telefonları satın almaya böbreğin bile yetmeyeceği bir döneme geldik. “İyi telefon alayım da şöyle 5-6 yıl kullanayım” diyenlerdenseniz bu haberimiz tam size göre. Xiaomi Mi 11 ve Apple iPhone 12 bu yılın iki amiral gemisi telefonları arasında yer alıyor. Özelliklerini sizler için karşılaştırdık.

İlk olarak ekrana baktığımızda Mi 11, AMOLED ekranla ve 120Hz yenileme hızıyla ön plana çıkıyor. HDR10+  özelliği de oldukça iyi. 6.81 inç ekranıyla büyük telefon sevenler için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Ancak iPhone 12 daha düşük çözünürlüklü ve daha az parlak ekrana sahip. Mi 11 ekranda fena tokatlamış diyebiliriz. Ayrıca iPhone 12’de Face ID teknolojsis mevcut. Üç boyutlu yüz tanıma sistemi var ve parmak izi okuyucu yer almıyor.

Yazılım tarafında arada büyük fark olduğunu söyleyemeyiz. Snapdragon 888 ile gelen Xiaomi Mi 11, 8 ila 12 GB arası RAM’e sahip. Diğer taraftan iPhone 12, 4 GB RAM ve iOS 14 ile geliyor. iPhone tarafında RAM’in Android ile aynı anlamı taşımadığını biliyoruz. Bu açıdan arada pek fark yok.

Gelelim çoğumuz için en önemli kısma. Kamera hepimiz için artık oldukça önemli. Xiaomi Mi 11, OIS destekli 108 MP ana kamera, 13 MP ultra geniş açılı kamera ve 5 MP makro kameraya sahip. Ön kamera ise 20 MP. iPhone ise 12 MP ana kamera ve yine 12 MP ultra geniş açılı kamera ve ön kameraya sahip. Her iki telefonda da telefoto kamera bulunmuyor ancak dijital zoom özelliği var. Kağıt üzerinde Xiaomi daha iyi gibi görünse de ilerleyen zamanlarda net performans belli olacak.

Xiaomi Mi 11, 4600 mAh batarya, 50W hızlı ve kablosuz şarj desteğiyle gelirken iPhone 2815 mAh batarya, 20W hızlı şarj ve 15W kablosuz şarj ile geliyor. Fiyat konusunda da Mi 11, 611$ fiyat etiketine sahipken iPhone 12 1129$ fiyatla satılacak. Güncelleme alma konusunda iPhone tabii ki daha iyi fakat iki telefon arasında uç farklar yok ve Xiaomi’nin fiyat performans konusunda çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.