Mobil Ocak 3, 2021 11:06

Apple Armudun İyisini Yemek İstiyor

Cupertinolu teknoloji devi Apple logo konusunda bir firmaya dava açtı. Logolarınızda Apple yüzünden meyve kullanamayacaksınız gibi görünüyor.
Apple Armudun İyisini Yemek İstiyor

Apple, sık sık açtığı davalar ile gündeme gelmeyi çok seviyor. Bu davaların bir çoğunda haklı olan ve tazminat geliri elde eden firma, şimdi olmadık bir şey için dava açtığını duyurdu. Apple logo için evet yanlış okumadınız logo için bir firmaya dava açtı. Bildiğimiz “ARMUT” meyvesinin logosunu kullanan Prepear firmasına Cupertinolu teknoloji devi dava açtı.

Yemek uygulaması olan Prepear firması, App Store ve Play Store’da yer alan kendi çapında bir yemek tarifi uygulaması olarak faliyet gösteriyor. Logo seçimi olarak da armutu kullanan Prepear, gayet minimalist bir tasarıma sahip. Bu arada armut logosu Apple’ın logosu gibi ısırılmış bir şekilde de değil. Apple buna rağmen Prepear’a dava açtı.

Ne yani Apple? Elma logosuna sahipsiniz diye kimse meyve logosu kullanamayacak mı? Hem de Apple logosunu hiç andırmayan logolara bile dava açacaksanız bu işin suyu çıkar.

Apple logo

Prepear’ın kurucusu Natalie Monson Apple’ı; teknoloji firmaları ile uzun süreli davalarda savaşacak mali güce sahip olmayabilecek küçük işletmeleri saldırmakla suçluyor. Natalie haklı da. Bir meyve logosundan dolayı kaldı ki uzaktan yakından en ufak bir benzerliğe sahip olmayan bir logo için küçük bir firmaya dava açmak da nedir? Armudun iyisini ayılar yer deyimimizi gündeme getiren bu olayda umarız Prepear firması haklı bulunur ne diyelim…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.