Güncel Teknoloji Haberleri Ocak 2, 2021 22:02

Dünyanın En Hızlı Kalkışa Sahip Elektrikli Otomobili Aspark Owl Satışta

Japon teknoloji devi Aspark, Teslay'la rekabet edeceği yeni elektrikli otomobilini satışa çıkardı. İşte karşınızda Aspark Owl...
Dünyanın En Hızlı Kalkışa Sahip Elektrikli Otomobili Aspark Owl Satışta

Gelişen teknolojiyle birlikte, otomobil sektörü de oldukça büyük değişikliklere uğradı. Üreticiler son zamanlarda, günümüzün modası haline gelen yeni elektrikli araçlarını piyasaya sürmeye başladılar. Elektrikli otomobilleri son zamanlarda çok sık görüyoruz. Zira üreticiler; hem yeşili korumak, hem de yakıt tüketimin önüne geçmek için yeni geliştirdiği elektrikli araçlarıyla karşımıza çıkıyorlar. Şu anda bu sektörde söz sahibi olan en iyi şirket Tesla diyebiliriz. Mükemmel bir donanım ile üretilen bu otomobiller, dünya genelinde de artık kendini kanıtlamış durumda. Ancak Japon teknoloji devi Aspark’ta, uzun süredir üzerine çalıştığı yeni elektrikli otomobiliyle bir ilke imza attı. 2 saniyede 0‘dan 100′ ulaşan ”Aspark OwlTesla’ya, bu rekabette bende varım dedi.

Aspark Owl 1985 beygir gücüne sahip

Geçtiğimiz günlerde Japon teknoloji devi Aspark, yeni elektrikli aracı Owl’ı resmi olarak piyasaya sürdü. Şirketin süper hızlı olan bu yeni aracı, tamı tamına 1985 beygir gücüne sahip. Dünyanın en hızlı kalkışa sahip otomobili unvanını taşıyor ve piyasada sadece 50 tane bulunuyor. Mükemmel bir geliştirme sürecine sahip olan Aspark Owl, zengin bir aerodinamik tasarıma sahip. Bununla birlikte gücü de son derece mükemmel. Dört motor ve 1985 beygirlik gücü ile, 2.000 Nm’ye kadar tork üretebiliyor.

Resmi verilere göre Aspark’ın bu yeni elektrikli aracı; 0‘dan 100’e toplam 1.69 saniyede ulaşıyor. Bunun yanı sıra aracın maksimum hızı da 400 km/saate kadar çıkabiliyor. Tabii bu dengeyi sağlamak içinde 69 kWh çekiş gücüne sahip bir akü ile destekleniyor.

Japon teknoloji devi Aspark, bu otomobili ilk olarak Ossaka kentinde bir showroom’da sergiledi. Ancak aracın Japonya dışında;  Avrupa ve Kuzey Amerika’dan da sipariş edileceği  açıklandı.

Sadece 50 adet üretilecek olan Aspark Owl, 3.560.000 dolarında bir fiyat etiketine sahip olacak. Türk lirası bazında hesaplarsak bu rakam, 26.483.550 milyon TL’ye denk geliyor. Genel anlamda baktığımız zaman belirlenen fiyat, sıradan zenginlerin bile bu aracı alamayacağını gösteriyor. Zira böylesine yüksek maliyetli bir arabaya ancak, dünyanın en zengin iş adamları sahip olabilir. (Garibanın yüzü güler mi hiç ?)

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.