Mobil Ocak 1, 2021 9:00

Google Instagram ve TikTok Videoları için Düğmeye Bastı

Google Instagram ve TikTok videoları için çalışmalarına hız kazandırdı. Artık sosyal mecralardaki videolar Google aramalarında görünecek.
Google Instagram ve TikTok Videoları için Düğmeye Bastı

İnternet ve teknoloji devi Google yeniliklerine hız kesmeden devam ediyor. Google’dan şimdi de hem web hem de mobil uygulaması için yeni bir özellik geldi. Google Instagram, TikTok ve Twitter videolarını artık arama sonuçlarında göstermeye başlayacak. Bu yeni özellik ile birlikte, sosyal medya platformlarında yer alan en iyi sonuçlar, resimler, videolar ve diğer içerikler de arama sonuçlarına dahil edilecek.

Arama sonuçlarındaki herhangi bir video tıklandığında, Google kullanıcıyı videoyu oynatmak için ilgili platformun web sürümüne yönlendiriyor. Ayrı bir pencerede açılan bu içeriklerden sonra arama sonuçlarına dönmek için sadece açılan bölümü kapatmanız yeterli olacak. Google, Twitter’daki videoları zaten uzun yıllardır endeksliyor. Şimdi ise bu güncellemeyle, Google bunu daha fazla sosyal medya platformu ile genişletecek gibi görünüyor.

Google Instagram

Platformların Google’ın bunu yapmasını engellemediği sürece Google’ın bu özelliği kullanmaya devam edecek. Ancak Twitter veya bir başka platformun kullanıcıların endekslememesini istemesi durumunda Google’ın bu özelliği yalan olabilir. Muhtemelen kısa bir süre sonra sosyal medya platformları kullanıcılara opsiyonlar sunmak zorunda kalacak.

Kullanıcılar paylaşmış oldukları içeriklerin Google veya bir benzeri arama motorunda görünmesinin önüne geçebilecek. Ancak bu şimdilik uzak bir ihtimal gibi görünüyor. Ancak bu konuda şikayetler gelirse sosyal medya mecraları bu seçeneği sunabilir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.