Google Pixel Aralık 30, 2020 9:00

Google Astrofotoğrafçılık Konusunda Geri Adım Attı

Google, astrofotoğrafçılık konusunda geri adım attı. Pixel modellerinde olan o özellik son güncelleme ile sürpriz bir şekilde kaldırıldı.
Google Astrofotoğrafçılık Konusunda Geri Adım Attı

Google, bildiğiniz gibi Pixel ailesinde son döneme kadar tek kamera kurulumuna yer vermişti. Bu eksikliğini yazılım ile kapatan Google, özellikle astrofotoğrafçılık ile ilgilenenler için geliştirdiği mod ile çok beğeni toplamıştı. Pixel 4 ile çift kamera kuruluma geçen Google, bu modu geniş açılı lenste de kullanma imkanı sunmuştu. Ancak bu özellik bugün Pixel sahiplerinin elinden alındı.

Astrofotografi moduyla, Pixel kullanıcıları yıldızlı bir gece gökyüzünün uzun pozlu fotoğraflarını çekebiliyordu. Bu özellik hem ana kamerada hem de ultra geniş açılı kamerada kullanılabiliyordu. Ancak, Pixel 4 ve sonrasında bugünden itibaren bu modu geniş açılı lens ile kullanmak artık mümkün değil.

Astrofotoğrafçılık

Google Kamera 8.1 güncellemesi ile Google bu özelliği ultra geniş açılı lensten kaldırdı. Ancak hala ana lens ile gökyüzü fotoğrafı çekilebiliyor. Muhtemelen Google, ultra geniş açılı lensin performansı etkilediği ve isminin kötüye çıkmaması için bu özelliği kaldırdı.

Ancak mod yapımcıları en kısa sürede ultra geniş açılı lens için bir mod yapacaktır. Bu mod her ne kadar stabil çalışır orası tartışılır.

Google’ın son yıllardaki telefon politikası maalesef ki orta segmente kadar indirgendi. Amiral gemisi segmentinde yüksek fiyatından dolayı iş yapayan Pixel ailesi artık yoluna orta segmentte devam edecek. Umarız internet ve teknoloji devi bu süreçte kameraya yine yatırım yapmaya devam eder.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.