Mobil Aralık 29, 2020 14:59

MediaTek Qualcomm’u Sollamayı Başardı

MediaTek, yonga seti satışlarında en büyük rakibi Qualcomm'u sollamayı başardı. MediaTek'in 2021'de liderliğini devam ettirmesi bekleniyor.
MediaTek Qualcomm’u Sollamayı Başardı

Akıllı telefon pazarının koronavirüse rağmen 2020’nin üçüncü çeyreğinde satışlarda güçlü bir başlangıç yapması ile MediaTek, tarihinde ilk kez çeyrek dönem için lider akıllı telefon yonga seti satıcısı oldu. Qualcomm’un, MediaTek’in bu başarısının ardından ikinci sıraya düştüğünü belirtelim. Ancak Qualcomm hala 5G yonga seti satışlarında lider konumda.

MediaTek’in büyümesi, hem Hindistan hem de Çin’deki orta segmente olan ilginin artmasına bağlı. Çünkü bu dönemde kullanıcılar amiral gemisinden çok orta ve giriş segmentine yöneldi. MediaTek’in pazar payı, şirket için şimdiye kadarki en yüksek oran olan yüzde 31’e ulaştı. Qualcomm yüzde 29 pazar payı ile ikinci sırada yer aldı ve HiSilicon, Apple ve Samsung’un her biri yüzde 12 pazar payına sahip olmayı başardı.

MediaTek

Qualcomm’un 2020’nin 4. çeyreğinde pazar payında liderliği yeniden kazanması bekleniyor çünkü akıllı telefon satışlarının çoğunun 5G özellikli telefonlar olması bekleniyor. MediaTek‘in 2021 yılında amiral gemisi yonga seti segmentine de giriş yapması bekleniyor. Qualcomm’a büyük bir rakip olmak isteyen firma, muhtemelen fiyatları uygun tutarak, rakibini saf dışı bırakacak.

Qualcomm’un orta segmentteki yonga setleri maalesef ki fiyat açısından oldukça pahalı. 5G teknolojisinin maliyetini düşüremeyen Qualcomm, bu eksikliğini önümüzdeki yıl kapatması bekleniyor. MediaTek’in de 5G yonga setlerine 2021’in ilk çeyreğinde daha fazla ağırlık vereceğini belirtelim.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.