Mobil Aralık 28, 2020 10:52

“Çöp” Denilen MediaTek, Qualcomm’u Geride Bırakarak Sektör Lideri Oldu

Tayvan'lı mobil yonga üreticisi MediaTek, 100 milyonluk çip sevkiyatı ile Amerikan devi Qualcomm'u geride bıraktı; yeni lider MTK!
“Çöp” Denilen MediaTek, Qualcomm’u Geride Bırakarak Sektör Lideri Oldu

Geçtiğimiz yıllarda replika telefonlarda ve alt segment modellerde boy gösteren, insanların kafasında “Uzun ömürlü olur mu?“, “Çok ısınır mı?“, “Kasma, donma yapar mı?” gibi sorular oluşturan ve Qualcomm’un gerisinde kalan MediaTek, son zamanlarda fazlasıyla dikkat çekiyor. Aslında 1997 yılında Tayvan’da kurulan; ancak son 8 yıldır birçok başarıya imza atan şirket, dünyanın ilk gerçek sekiz çekirdekli yongasının yanı sıra ilk on çekirdekli yongasını da üretmeyi başarmıştı. Helio serisiyle giriş segmentine atılan şirket, Helio A ve Helio P serisiyle bütçe dostu cihazlara güç vermişti.

Helio G serisiyle de orta segmentte göz dolduran ve oyun odaklı telefonlar üreten MediaTek, bu yılın başından beri Dimensity serisine yoğunluk veriyor. Dimensity ise 5G entegreli orta ve üst segment yongalar içeren bir seri olarak karşımıza çıkıyor. Hem ucuz, hem güçlü, hem de 5G destekli olan bu yongalar, birçok üreticinin de uygun fiyatlı telefonlar tanıtmasına olanak sağlıyor. Bu da şirkete güç kazandırıyor. Üretici geçtiğimiz yol mobil yonga pazarının lideri olan Snapdragon’lu Qualcomm’u geride bırakarak sektör lideri oluyor.

Yılın üçüncü çeyreğinde liderliğe oturan MediaTek, yaklaşık 100 milyon sevkiyat gerçekleştirdi. Bu da 96 milyon sevkiyat gerçekleştiren Qualcomm’un ikinci sıraya gerilemesini sağladı. Pazar payını da 5 puan arttıran şirket, mobil yongaların %31’ine imza attı. Eski lider Qualcomm’un sevkiyatı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %2 küçüldü. Qualcomm, MediaTek’in arkasında %29 pazar payıyla dikkat çekti.

Bunların dışında %12’lik pazar payını koruyan HiSilicon (Kirin), Samsung’un 4 puanlık küçülmesi ile üçüncülüğe yükseldi. Apple, Samsung ve Huawei imzalı Kirin 2020’nin üçüncü çeyreğinde %12’şer pazar payı ile üçüncülüğü paylaştı. Bu arada Apple’ın pazar payı geçtiğimiz yıl %11 idi.

Editörün Notu

MediaTek’in hali hazırda Snapdragon 888 ile yarışabilecek yongası bulunmuyor. Sızıntılar üst segment bir yonganın yolda olduğunu söylese de, yeni yonganın Snapdragon 888’i ne kadar zorlayacağı meçhul. Bunun dışında, evet MTK yongalar Qualcomm’a göre daha fazla ısınıyor, daha çok giriş ve orta segmente hitap ediyor; ancak kesinlikle hepsi kötü değil. Başlıkta geçen “çöp” tabiri, sosyal medyada insanların MTK’ya yorum yaparken sıkça kullandığı bir itham; ancak şöyle bir bakarsak, bu tip çipler üretmek de her baba yiğidin harcı değil. Hatırlarsanız aynı şeyler bir zamanlar Çinli markalar için de söyleniyordu. Şimdi ise birçok insan Çin menşeili telefonları kullanıyor. Evet, MediaTek kesinlikle bol bol eleştiri hak eden bir firma; lakin “çöp” demek de ortadaki emeği ve başarıyı hiçe saymaktır. Eğer bu işler klavyedeki kadar kolay olsaydı, çok bilen biz Türk’lerin çoktan yerli yongaları olurdu…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.