Mobil Aralık 15, 2020 19:00

HarmonyOS 2.0 Android Uygulamalarını Destekleyecek mi?

Herkesin kafasında "HarmonyOS 2.0 Android uygulamalarını çalıştıracak mı?" sorusu bulunuyordu. Bu soru bugün resmen cevaplandı...
HarmonyOS 2.0 Android Uygulamalarını Destekleyecek mi?

Akıllı telefon pazarında neredeyse 1,5 yıldır Huawei ve Amerika arasında tuhaf gerginlik var. Amerikan Hükumeti, Huawei’nin Çin Hükumetine bilgi sızdırdığı ile ilgili bir iddiada bulunsa da bununla ilgili hiçbir kanır ortaya koyamıyor. Bu iddia ile birlikte Trump, Amerikalı şirketlerin de Huawei ile çalışmasını engelliyor. İşte bu da Huawei için büyük bir fırsata dönüşmüş durumda. Zira Huawei, ne kadar büyük bir şirket olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Kötü komşu adamı ev sahibi yapar atasözünden çıkarak Huawei Android ile olan ilişkisini bir kenara koyarak kendi işletim sistemini geliştirdi. 16 Aralık tarihinde HarmonyOS 2.0 Beta olarak kullanıcılara dağıtılmaya başlanacak. Buradaki en büyük soru ise “HarmonyOS 2.0 Android uygulamalarını destekleyecek mi?” ‘ydi.

İşte bugün bu sorunun cevabı da verilmiş oldu. Zira Huawei yaptığı açıklamada HarmonyOS işletim sisteminin .apk uygulamalarına destek vereceği resmen açıklandı. İşte bu da Google’a verilebilecek en büyük cevap oldu. Zira bugün kullanıcıların HarmonyOS işletim sistemine geçiş yapmaları için önlerinde hiçbir engel kalmadığı anlamına geliyor. Kısacası Google yıllık 250 – 300milyon müşterisini kaybetmiş görünüyor.

Huawei’nin önümüzdeki günlerde HarmonyOS 2.0 ile çalışan bir tablet ve akıllı saat tanıtacağı da gelen bilgiler arasında. Bununla birlikte Huawei P50 serisinin de HarmonyOS 2.0 güncellemesi ile pazara sunulabileceği şimdiden konuşulmaya başlandı. Yani Huawei dünyanın en büyük üçüncü işletim sistemini kurmaya hazırlanıyor. Diğer Çinli üreticiler de farklı telefonlarda bu işletim sistemini kullanırsa; oyunun kuralları büyük ölçüde değişebilir…

Editörün Yorumu

Tebrikler Trump, Huawei’yi batırmaya çalıştın ama daha da güçlenerek çıktı…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.