MediaTek Aralık 10, 2020 11:00

MediaTek amiral gemisi yonga seti üretecek

MediaTek amiral gemisi yonga seti üretecek

MediaTek amiral gemisi yonga seti için kolları sıvadı. 2021’in ilk çeyreğinde Snapdragon 888 rakibi 5G yonga setini MediaTek’ten göreceğiz.

China’s Taiwan Economic Daily’nin raporuna göre, MediaTek CEO’su dün ilk kez en son 5G amiral gemisi çipinin gelecek yılın ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceğini açıkladı. Çipin Çin Yeni Yılı’ndan önce geleceği söyleniyor. MediaTek amiral gemisi yonga seti ile direkt olarak hedefine Snapdragon 888’i alacak.

Bildiğiniz gibi yakın zamanda Qualcomm, yıllık 5G amiral gemisi çipi Snapdragon 888’i piyasaya sürdü. Bu bağlamda Cai Lixing, MediaTek’in daha sonra yeni ürünler de piyasaya süreceğini ve 2021’de mobil yonga setleri alanındaki ilk büyük savaşı başlatacağını belirtiyor.

Tayvan medyası, endüstrinin MediaTek’in önümüzdeki yıl piyasaya süreceği çeşitli 5G yongalarının TSMC’nin 5nm veya 6nm süreci kullanılarak üretilmesini beklediğine dikkat çekiyor. Yani bu yongalar gerçekten de Snapdragon 888’i hedef alacak.

Ayrıca Cai Lixing, küresel 5G akıllı telefon satış oranının 2021’de yüzde 18’e, 2022’de ise yüzde 49’a ve 2023’te yaklaşık yüzde 60’a çıkma şansı olduğunu belirtiyor.

Ancak, TSMC’nin gelişmiş üretim kapasitesi, özellikle 5nm prosesi çok sıkı olduğundan, MediaTek’e zor sıra gelebilir. Bu nedenle, MediaTek’in Apple’ın üretim hattından pay alması çok zor görünüyor.

MediaTek amiral gemisi

Son zamanlarda IDC, dördüncü çeyrekte akıllı telefon pazarının büyümesine ilişkin iyimser raporunu açıklamıştı. Pazar araştırma şirketi, 5G akıllı telefonlara yönelik artan talebin ana itici güç olduğuna dikkat çekti. Toplam sevkiyatların yıl sonu yüzde 2,4 artarak 377,7 milyon adede ulaşması bekleniyor.

Bu yükseliş trendi, 2020’ye göre yüzde 4,4 artışla 2021’de de devam edecek. 5G’nin sükse yaptığı şu sıralar MediaTek’in rakiplerinden rol çalması zaten gereken bir şeydi. Dimensity yongaları ile başarıdan başarıya imza atan firma, bakalım amiral gemisi yongaları ile isminden söz ettirebilecek mi?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.