Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 27, 2020 11:00

Elon Musk dünyanın en zengin ikinci insanı oldu

Elon Musk dünyanın en zengin ikinci insanı oldu

Elon Musk dünyanın en zengin ikinci insanı oldu. Ancak Tesla, üretim sorunları için 9.500 aracı geri çağırmaya başladı.

Tesla hisse fiyatında yeni bir artış yaşadı ve 544 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Tesla’nın Aralık ayında S&P 500’e girmesiyle birlikte şirket istikrar kazanmaya başladı. Bu sayede yüksek hisse fiyatı ile Elon Musk, Bill Gates’i geride bırakarak dünyanın en zengin ikinci insanı olmayı başardı.

Elon Musk sorunlar ile boğuşuyor

Ancak bugün Tesla, 2016’dan 9.136 adet Model X ve 2020’den itibaren 401 adet Model Y dahil olmak üzere toplamda 9.537 arabayı geri çağırdı. Yani anlayacağınız Musk’ın bu başarısı bir anda gölgede kaldı.

NHTSA raporu, Model X otomobillerin astar olmadan uygulanmış olabilecek kozmetik aplikler içerdiğini ve bu da yüksek hızlarda sürerken otomobilin tavanındaki döşemenin düşmesine neden olabileceğini söylüyor.

Tesla, potansiyel olarak etkilenen arabalara özel bir testi uygulayacağını, astarları ve yapıştırıcıları yeniden uygulayacağını, böylece trimin doğru şekilde takılacağını söylüyor.

Elon Musk

401 Model Y’ler, otomobilin direksiyon mafsallarına bağlanan ön üst kontrol kolundaki gevşek cıvatalarla ilgili endişeler nedeniyle de geri çağrıldı. Bunlar düşerse, sürücüler otomobili yönlendiremeyecek.

Ayrıca, araçlarda kötü boya işleri ve yağmurda sürdüğünüzde düşen tamponlarla ilgili diğer şikayetler de bulunuyor. Bu da Tesla’nın kaliteli ürünler sunamazlarsa aşırı şişirilmiş hisse fiyatını hak edip etmediği sorusunu gündeme getiriyor.

Tesla ve SpaceX’in kurucusu olan Musk’ın yine de başarıya imza attığı ortada. Bill Gates gibi bir ismi geride bırakmak her babayiğidin hacı değil.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.