iPhone Kasım 21, 2020 11:00

iPhone yavaşlama olayı Apple’a pahalıya patlayacak

iPhone yavaşlama olayı Apple’a pahalıya patlayacak

Apple’ın teknoloji dünyasını çıldırdan iPhone yavaşlama olayı firmaya pahalıya patlayacak. Apple’a devasal bir dava daha açıldı.

iOS güncellemelerinden sonra eski iPhone’ların yavaşlamasının üzerinden tam 3 yıl geçti. Bu sorunu kabul eden Apple, daha sonrasında ise ücretsiz batarya değişim programını devre almıştı. O zamandan beri, Apple bu sorundan dolayı mahkeme salonlarında koşuşturmaya başlamıştı. Bugün ise Apple’ın iPhone yavaşlama olayı ilgili başka bir soruşturma başlatıldı.

Apple’a göre bu yavaşlatma eski iPhone’ların eski pilleri nedeniyle arızalanmasını ve beklenmedik bir şekilde kapanmasını önlemek için gerekli bir hareketti. Ancak Apple müşterileri bunu bu şekilde algılamadı, bunun yerine iPhone’larını değiştirmeye/yenilemeye zorlandıklarını hissetti. Şahsen biz de öyle hissetmiştik.

Bu özel soruşturma, Demokrat ve Cumhuriyetçi başsavcılar da dahil olmak üzere 34 eyalet ve District of Columbia’dan müfettişlerle birlikte ABD’deki üç eyalet Arizona, Arkansas ve Indiana tarafından yönetiliyor. Anlaşmanın şartlarına göre, Apple mali bir ceza alacak ve ayrıca yasal olarak gelecekte daha şeffaf olma taahhüdünde bulunacak.

iPhone yavaşlama

Arizona Başsavcısı Mark Brnovich yaptığı açıklamada; “Apple, tüketicileri manipüle etmeyi bırakmalı ve onlara uygulamaları ve ürünleri hakkındaki tüm gerçeği söylemelidir. Kullanıcılarından gerçeği gizlerlerse, bu devasa teknoloji şirketlerini sorumlu tutmaya kararlıyım.” ifadesini kullandı.

Yurtdışında Batterygate olarak bilinen bu sorun için Apple iyileştirilmiş pil sağlığını devreye sokmuştu. Ancak yine iPhone’ları yavaşlatmaktan geri kalmayan Apple tam 113 milyon dolar para cezasına çarptırılacak gibi görünüyor. Siz endişelenmeyin her şeyi akıllı bir şekilde biz yapıyoruz hallerine bürünen Apple’ın iPhone’ları da bizler için yavaşlatması oldukça saçma bir durum.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.