Mobil Kasım 19, 2020 9:00

Mozilla Firefox 83 Sürümü İle Resmen Uçuşa Geçti

Google Chrome ve Microsft Edge'nin ardından şimdi de Mozilla Firefox güncellendi. İşte Firefox 83 güncellemesi ve yenilikleri;
Mozilla Firefox 83 Sürümü İle Resmen Uçuşa Geçti

2020 yılı akıllı telefonlarda olduğu gibi web tarayıcılar içinde rekabet yılı oldu. Google Chrome , Microsoft Edge ve Opera gibi tarayıcılar bu hafta performanslarını geliştiren yeni güncellemeler almaya başladılar. Şimdi ise bu tarayıcıların baş belası olan Mozilla Firefox’ta kullanıcılarına yeni bir güncelleme sunuyor. Google Chrome, 87. sürümüyle performansını ikiye katlanırken, benzer bir hamle de Mozilla’dan geliyor. Bugün erken saatlerde Firefox 83 sürümünü yayınlayan Mozilla, kullanıcılarını adeta uçuşa geçirdi.

Chrome 87’de olduğu gibi Mozilla Firefox’da 83. sürümünde büyük bir performans yükselişine geçiyor. Şirket, JavaScrip motoru SpiderMonkey üzerine yaptığı çalışmalar ile, sayfa yükleme performansını %15, yanıtını ise %12 olarak arttırdı. Ayrıca bellek kullanımını da %8 oranlarında düşürdü.

Mozilla yeni güncellemesi ile birlikte HTTPS(yalnızca açık HTTPS) modunu da Firefox tarayıcısına ekledi. Bu modun açılmasıyla birlikte tarayıcı, bütün web siteleri ile daha güvenli bir bağlantı kuracak. Sizler ister HTTPS bağlantısına tıklayın, isterseniz de tıklamayın Firefox otomatik olarak HTTPS sayfasını yine değiştirecektir. Böylece olası risklerden de koruyacaktır.

Web sitelerinde daha iyi görünüm ve çeşitli performans iyileştirmelerini suna Firefox 83 güncellemesi, güvenlik ve bakım olarak da en iyi dereceye getirildi. Zira yukarıda bahsettiğimiz HTTPS modu bunun en iyi örneğidir.

Tüm bunlara ek olarak, Firefox’un arama işlevi geliştirildi ve PDF görüntüleme aracı da yeni bir tasarıma geçti.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.