Android Kasım 18, 2020 21:00

Chrome 87 Sürümü Resmen Yayınlandı: Yılın En Büyük Performans Artışı

Google, sevilen tarayıcısını Chrome'un 87. sürümünü resmen yayınladı. İşte Chrome 87 sürümüne gelen yenilikler ve düzeltmeler;
Chrome 87 Sürümü Resmen Yayınlandı: Yılın En Büyük Performans Artışı

Google ve Microsoft arasında büyüyen rekabet, şirketlerin tarayıcıları için yayınladığı yeni güncellemeler ile daha da artıyor. Bir yandan Edge’ye yenilikler sunan Microsoft, diğer yandan da kullanıcıya en iyi deneyimi sunmak isteyen Google. Her iki şirkette adeta kıyasıya bir rekabet içerisindeler. Geçtiğimiz haftalarda ”tam sayfa üzerinden ekran görüntüsü alma” özelliğini test etmeye başlayan Microsoft, Google’a epeyce bir göz dağı vermişti. Ancak şu anda dünyanın en hızlı tarayıcısı olarak bilinen Chrome ise, yılın bombasını yeni sürümüyle birlikte patlattı. Zira bugün yayınlanan Chrome 87 sürümü, şirketin yıl boyunca sunduğu en iyi performans sürümü olarak geliyor.

Resmi olarak kararlı bir şekilde yayınlanan Chrome 87 sürümü; kaynak sekmesindeki kısıtlamaları daha iyi yöneterek, performansı arttırıyor ve CPU kullanımını da en asgariye indiriyor. Bu güncelleme ile birlikte etkin olmayan eklentiler, artık CPU’yu sık sık uyandırmayacak ve böylece pil ömrünü de arttıracak. Bu sebepten ötürü de Chrome’un CPU kullanımı; öncekinin 1/5’i kadar azaldı ve pil ömrü de 1.5 saat civarlarında arttırıldı. Ek olarak başlangıç hızı da %25 artarken, sayfa yükleme hızı da %7 civarlarında artıyor.

Bununla birlikte Google, aynı performans iyileştirmelerini yakın zamanda mobil Chrome’da da gerçekleştirecek. Raporlara göre telefonlar için yayınlanacak olan  bu güncellemede; sayfalar anında yüklenecek ve uygulama içindeki performans en üst dereceye kadar çıkarılacak. Şirket mobil kullanıcıları içinde yakında yeni bir güncelleme sunabilir.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.