Mobil Kasım 18, 2020 22:00

Apple M1 İşlemcisi Intel ve AMD’yi Eze Eze Geliyor

Bugün ortaya çıkan Apple M1 yonga setinin benchmark testleri çarşıyı karıştırdı. Apple Intel ve AMD'nin uykularını kaçıracak...
Apple M1 İşlemcisi Intel ve AMD’yi Eze Eze Geliyor

Apple, son dönemde oldukça fazla eleştiri alan bir şirket haline geldi. iPhone 12 ile bu eleştirileri bir nebze de olsa dindiren üretici yeni teknolojileri ile sektöre meydan okuyor. Telefon tarafında halen bugünün teknolojisini yakalayamayan Apple bilgisayar dünyasında ise rakipsiz bir noktaya doğru gidiyor. Bildiğiniz üzere Apple Intel ile olan iş ilişkisini azaltmak ve dışa bağımlılığı bitirmek için birkaç yıldır kendi yonga seti üzerinde çalışıyordu. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Apple M1 yonga seti ise bu ihtiyacı tam anlamıyla karşılayacak gibi görünüyor.

Yeni yonga seti ile ilgili çok fazla konuşuldu ama söylenmeyen şey ise M1 yonga setinin enerji verimliliği tarafındaki rakipsizliği. M1 yonga seti 10W TDP değeri ile giriş seviyesi X86 yonga setinden bile 1,5 kat daha verimli. Benchmark testine girdiği rakiplerinden ise 6 kata varan farklar ile daha önde. Bu da takdir edersiniz ki ARM mimarisinin avantajlarından birisi. Apple’ın yeni yonga seti M1’e yapılan benchmark testlerini paylaşmak istiyoruz. Zira ortada büyük bir başarı var. Yapılan Cinebench R23 benchmark testine baktığımızda Apple’ın yonga setinin tekli çekirdekten 1.498 gibi oldukça iyi bir skora imza attığını görüyoruz.

Çoklu çekirdek performansından ise M1 7.508 puan alıyor ve kendinden çok daha güçlü görünen yonga setlerine meydan okuyor. Bu noktada tek çekirdek performansında lider olan Intel Core i7 1185G7 yonga setinin 4,8GHz hızında çalıştığını belirtelim. Apple M1 yonga setinin ise bu hızların yanında bile olmadığından eminiz.

Apple hem saf işlemci hem de GPU tarafında oldukça iyi bir iş ortaya koymuş gibi görünüyor. Bu güce bir de Apple ile uyumlu çalışan programları da eklersek; büyük bir fark ortaya konacak gibi görünüyor…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.