Akıllı Telefon Kasım 18, 2020 20:00

5 Yaşındaki Galaxy Note 5 Ve Galaxy S6 İçin Acil Bir Güncelleme Yayınlandı

Yüzlerce akıllı telefonu bulunan Samsung, eski amiral gemisi modelleri Galaxy Note 5 ve Galaxy S6 için  yeni bir güncelleme yayınladı
5 Yaşındaki Galaxy Note 5 Ve Galaxy S6 İçin Acil Bir Güncelleme Yayınlandı

Günümüzde bulunan akıllı telefonların çoğu, ortalama 2 ila 3 yıl aralarında güncelleme alırlar. Ancak üreticilerden bazıları kritik bir güvenlik açığı tespit ettiği zaman, yeri geliyor en yaşlı modeli için bile aniden bir güncelleme yayınabiliyor. İşte bugün Galaxy Note 5 ve Galaxy S6 için yayınlanan güncelleme de bunun en iyi örneği diyebiliriz. Aynı zamanda buna benzer şeyleri Huawei cephesinde de birkaç kez gördük.

Güncelleme konusunda titiz olan Samsung; yeni tespit ettiği bir güvenlik açığı nedeniyle 5 yaşındaki Galaxy Note 5 ve S6 modellerine acil bir güncelleme yayınladı. Note 5 için yayınlanan bu güncelleme N920SKSS2DTJ2 yapı numarasına dayanırken, S6 serisi için yayınlanan güncelleme ise G92xSKSS3ETJ1 ve G928SKSS3DTJ3 yapı numaralarına dayanmaktadır.

Değişiklik günlüğünde güvenlik düzeltmelerinden başka bir şeyden bahsedilmiyor. Zira böylesine eski telefonlara özellik güncellemesi vermek de pek mümkün değil zaten.

Sammobile’in raporlarına göre Koreli üretici, derhal çözmesi gereken bir güvenlik açığını keşfetti. Bu yüzden de eski amiral gemisi modellerine direkt olarak yeni bir güncelleme sundu. Böylece riskte ortadan kalktı.

Aslında Samsung’un eski telefonlarına yeni güncelleme yayınlamasına, geçmiş yıllardan da aşinayız. Hatırlarsınız S7 serisi içinde geçen yıl sona gelindiği söyleniyordu. Ancak Koreli üretici buna rağmen iki kez güncelleme yayınlamıştı. Bu da şirketin, cihazlarına verdiği önemi ortaya koyuyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.