Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 17, 2020 18:00

OPPO’dan Devrim Niteliğinde Teknoloji: Sahibini Tanıyan Mekanik Köpek

INNO DAY etkinliğini gerçekleştiren OPPO, tıpkı akıllı telefonlar gibi çeşitli sensörler ile donatılan Mekanik Köpek robotunu da tanıttı
OPPO’dan Devrim Niteliğinde Teknoloji: Sahibini Tanıyan Mekanik Köpek

Günümüz teknolojisi bambaşka bir hal almaya başladı. Bu sadece akıllı telefon ya da televizyon gibi sektörlerde gerçekleşmiyor. Aynı zamanda hayatımınız diğer alanlarında da yer alıyor. Çoğu teknoloji şirketlerinin çeşitli robotlar piyasaya sürdüğünü görüyoruz. Kimileri ev için kullanılırken, kimileri de iş vb. gibi çalışma alanlarında kullanıyor. Bu duruma artık aşinayız. Ancak bir akıllı telefon üreticisinden akıllı bir robot köpek görmek kulağa çok ilginç geliyor. Lakin OPPO bunu bugün gerçekleştirdi. INNO DAY etkinliğinde yeni teknolojilerini duyuran Çin’li üretici, mekanik köpek robotu ile de akılları çelmeyi başardı.

OPPO’nun konsept olarak tanıttığı bu mekanik köpek, şirketin algılama teknolojisini somut olarak gösteren en iyi örneklerden biridir. Sahibini tanıyabilen bu robot; takip etme, algılama, engellerden kaçma vb. gibi pek çok teknolojiyi içerisinde barındırmaktadır.

Simsiyah bir renkle kaplanan bu robot, ön tarafında bir adet lens ve ToF sensörü ile birlikte geliyor. Ayrıca portreleri ve kişileri ayırt etmek için de 3D modelleme işlevini kullanıyor.

Yukarıdaki resimden de göreceğiniz üzere köpek, sahibini tanıyor ve mesafeli bir şekilde onu takip ediyor. Aynı zamanda şaşırtmaca gibi bir durum da söz konusu değil. OPPO’nun geliştirmiş olduğu mükemmel algılama teknolojisi ile bu köpek, sahibi dışındaki kişilerin emirlerine itaat etmiyor. Örneğin sahibi ve yanındaki bir kişi farklı davranışlar sergilese bile, robotun odağı sadece beyninde tanımlanmış olan sahibine çevriliyor.

OPPO’nun akıllı robotu sadece bu kadarıyla kalmıyor. Aynı zamanda içerisinde barındırdığı 360 derecelik açıya sahip kamerası ile, etrafındaki yakın nesneleri de ayırt edebiliyor. Bunun yanı sıra bekleme durumlarında, köpeğe biri yaklaştığı zaman hemen algılıyor ve aniden duruyor. Bu da OPPO’nun robota yerleştirmiş olduğu sensörler sayesinde gerçekleşiyor.

OPPO’nun akıllı mekanik köpeği ile ilgili bilinen her şey bu kadar. Ancak sürekli olarak insan doğasını göz önünde bulunduran Çin’li üretici, bu tip ürünleriyle de teknoloji dünyasında büyük bir adım atmış olacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.