Ana sayfa » Honor » Huawei Honor markasını sattığını açıkladı

Huawei Honor markasını sattığını açıkladı

Huawei Honor markasını sattığını açıkladı

Huawei bir öyle dedi bir böyle dedi sonunda Honor markasını sattığını açıkladı. Peki, bu satış işlemi Huawei’ye ne kazandıracak?

Çinli teknoloji devi Huawei’nin geçtiğimiz haftalarda Honor markasını sattığı iddiaları ortaya atılmıştı. Ancak bu iddialardan sonra Huawei, alt kuruluşunu satmadığını açıklamıştı. Bir öyle bir böyle diyen Huawei, bugün Honor‘un satıldığını resmi olarak açıkladı. ABD yaptırımları sonrasında hayattan bezen Huawei’nin, Honor’u satması firmaya büyük artılar sağlayacak.

Honor artık Huawei’ye ait değil

Huawei’nin alt marası Shenzen Smart City Technology Development Group Co.Ltd ile ortaklaşa kurulan Shenzhen Zhixin New Information Technology Co., Ltd.’ye satıldı. Bu satış işleminde varlıklar ve karar verme yetkileri yer alıyor.

ABD hükümeti, ulusal güvenlik gerekçesiyle Huawei’yi kara listeye aldıktan sonra işler yolunda gitmemişti. ABD ayrıca herhangi bir Amerikan merkezli şirketin kendileriyle daha fazla iş yapmasını engelledikten sonra, Huawei akıllı telefon endüstrisinde yer bulmakta zorlanmıştı.

Honor

Huawei’nin akıllı telefonlarının Google Play Hizmetlerini çalıştırması engellenmiş ve bu da satışlarına ciddi şekilde zarar vermişti. Hatta firma yaptırımlardan dolayı yonga seti bile üretemez duruma gelmişti.

Tüm bu faktörler, alt kuruluşunun tüm bölümlerini satma kararının alınmasında etkili oldu. Gelen raporlara göre bu satın alma için Huawei’nin kasasına yaklaşık 15.2 milyar dolar nakit girecek. Bu satışın küçük bir püf noktası daha var.

Bildiğiniz gibi yasaklar Huawei’yi kapsıyordu. Honor’un Huawei çatısı altından çıkması ile Honor‘un bu yasaklardan etkilenmeyeceği söyleniyor. Teknik olarak Honor’un artık Huawei ile ilişkisi yok. Bu yüzden yaptırımlar Honor’u bağlamaz. Donald Trump yönetiminin yerine gelen Joe Biden, Çinli firmalara karşı nasıl bir tutum izleyecek merak ediliyor. Çünkü Biden’ın Honor’u da Huawei gibi kara listeye alma yetkisi bulunuyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.