Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 13, 2020 11:00

Merakla Beklenen Apple macOS Big Sur Nihayet Yayınlandı

Apple, bilgisayarları için tasarladığı yeni arayüzü macOS Big Sur arayüzünü, bugünden itibaren nihayet kullanıma sundu. İşte detaylar;
Merakla Beklenen Apple macOS Big Sur Nihayet Yayınlandı

Geçtiğimiz aylarda bir takım arayüz tanıtımlarını gerçekleştiren Apple; iOS 14’ün ardından kendi bilgisayarları için geliştirdiği macOS Big Sur 11 sürümünü resmen yayınladı. Henüz iki gün önce kendi geliştirdiği M1 yongalı bilgisayarlarını duyuran ABD’li üretici, kısa bir sürenin ardından yeni ve büyük iyileştirmelerin yapıldığı macOS Big Sur sürümünü de yayınladı.

Kullanıcılar tarafından uzun süredir beklenen macOS Big Sur, Apple’ın dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için geliştirdiği en büyük arayüz güncellemelerinden birisidir. Bu güncelleme ile birlikte simgeler, arayüz ve menü çubuğu oldukça büyük değişikliklere uğradı. Ayrıca iOS’tan alınan yeni kontrol merkezi de arayüze fark yaratan bir deneyim getirdi.

Gizlilik konusunda her zaman ön planda olan Apple, Safari ve Mac App Store gibi uygulamalara da yeni gizlilik odaklı işlevler ekledi. Böylece tüm uygulama ve verileriniz daha güvenli hale geldi.

macOS Big Sur

Apple’ın geliştirmiş olduğu Big Sur arayüzü, yalnızca mevcut Mac bilgisayarlara gelmiyor. Aynı zamanda iki gün önce tanıtımı yapılan, M1 yonga setli MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini modellere de gelecek. Ancak bunu 17 Kasım tarihinden itibaren görmeye başlayacağız. Çünkü PC’lerin satış tarihi 17 Kasım olarak belirlendi.

Yeni arayüz güncellemesine güvenen Apple, Big Sur’un ARM tabanlı bilgisayarlar içinde özel bir şekilde optimize edildiğini iddia ediyor. Ayrıca bu, Intel sürümlerinde olmayan iOS ve iPad uygulamalarını çalıştırma özelliği ile de ön plana çıkıyor.

Big Sur destekleyen modeller

  • MacBook (2015 ve sonrası)
  • MacBook Air (2013 ve sonrası)
  • MacBook Pro (2013 sonu ve sonrası)
  • Mac Mini (2014 ve sonrası)
  • iMac (2014 ve sonrası)
  • iMac Pro (2017 ve sonrası; kısaca tüm modelleri kapsıyor
  • Mac Pro (2013 ve sonrası)

Apple’ın Haziran ayında tanıttığı Mac Big Sur arayüzü, Mac OS X’in piyasaya sürülmesinden bu yana geliştirilen en büyük tasarım güncellemesi olarak adlandırılıyor. Bu güncelleme özellikle, pencere kenarları ve Dock simge tasarımını tamamen yeni bir düzene geçiriyor.

MacOS Catalina’yı çalıştırabilen ancak, Mac Big Sur arayüzünü desteklemeyen cihazlarda sırasıyla şöyle; 2012’de piyasaya sürülen MacBook Air, 2012’nin ortalarında ve 2013’ün başlarında piyasaya sürülen MacBook Pro, 2012 ve 2013 yıllarında tanıtılan Mac Mini ve 2012-2013’deki iMac modeller.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.