MacBook Kasım 13, 2020 9:00

MacBook Air 2020 hız konusunda devrim yaratıyor

MacBook Air 2020 hız konusunda devrim yaratıyor

ARM tabanlı Apple M1 ile gelen MacBook Air 2020 modeli hız konusunda devrim yaratıyor. Intel’in işi artık çok ama çok zor.

Apple, geçtiğimiz Salı günü düzenlemiş olduğu etkinlikte PC sektöründe devrim yaratacağı dediği ARM tabanlı Apple M1 yonga setini tanıtmıştı. Apple’ın her zaman dediği gerçek olur bilirsiniz. Apple M1 de söylendiği gibi performans canavarı olduğunu bugün MacBook Air 2020 ile kanıtladı.

Apple M1’den beslenen MBA 2020’nin ilk Geekbench skoru bugün yayınlandı. Tek çekirdek bölümünden 1687 puan ve çoklu çekirdek bölümünden ise 7433 puan alan yeni MacBook Air’ın bu performansı Intel’i ağlatacak. Çünkü Intel’in çok güvendiği i7 işlemcilerden bile bu puan daha yüksek.

Kaldı ki ARM tabanı Intel’in tabanından kat ve kat daha iyi. Yani yeni Mac’lerde program değil bildiğiniz uygulama çalıştıracaksınız. Aynı telefonda kullandığınız uygulamar aynı hız ve stabilite ile Mac’lerde çalışacak. Apple’ın dediğine göre Mac’ler Apple M1 sayesinde iPhone uyku modundan nasıl uyanıyorsa öyle uyanacak.

MacBook Air 2020

Fişek gibi hız sunan Apple, 2021 yılında PC sektöründe farkını ortaya koyacak gibi görünüyor. Windows cephesini kara kara düşündüren Apple M1 yonga setinin bir güzel özelliği de iPhone ve iPad uygulamalarını native olarak çalıştırması. iPhone ve iPad’deki uygulamalar direkt olarak Mac App Store’dan indirilecek ve mobilde nasıl çalışıyorsa Mac’te de o hızda çalışacak.

Yenilik yapmıyor diyenlerin ağzına kürekle vuran Apple, M1 yonga seti ile yeni bir devri resmen başlatmış oldu. Bu yüzden 5-6 aya diğer firmaları da ARM’a geçerken görürseniz hiç şaşırmayın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.