Apple Kasım 11, 2020 21:00

Apple M1 yonga seti devrim yaratıyor

Apple M1 yonga seti devrim yaratıyor

Apple’ın ARM tabanlı yeni yonga seti Apple M1, sunduğu özellikler ile PC sektöründe büyük bir devrim yaşatıyor. İşte M1’in özellikleri.

One More Thing etkinliğinde sahne alan Apple CEOsu Tim Cook, firmanın devrim yaratan yeni yonga setini tanıttı. Bildiğiniz gibi ARM tabanını yıllardır mobil cihazlarımızda kullanıyoruz. Mobil cihazların gelişiminin bir anda hızlanması da ARM sayesinde olmuştu. ARM’ın getirdiği en büyük özellik ise uygulamaların PC programlarına göre daha hızlı ve stabil çalışmasıydı. İşte Apple tam da bu noktada Apple M1 ile PC sektöründe yeni bir devrimi başlatacağını açıkladı.

Apple M1 özellikleri neler?

MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini modellerinde kullanılacak olan yeni yonga seti performans konusunda olduğu kadar verimlilik konusunda da çığır açıyor. Dünyanın en hızlı CPU çekirdeğine sahip olan bu yonga seti bir önceki Intel’e göre; tam 3.5 kata kadar daha hızlı CPU performansı sunuyor.

Apple M1

Apple ayrıca bu yonga setinde büyük bir değişimi başlatıyor. M1’de CPU, I/O, güvenlik ve güç verimliliği yongası bütün bir şekilde yer alıyor. Bu sayede tüm bileşenler daha verimli bir şekilde kullanılabiliyor. 5nm üretim süreci ile üretilen bu yonga setinde tam 16 milyar transistör yer alıyor.

ARM’a geçiş sürecini kolaylaştırmak isteyen Apple, hem Intel hem de M1 çipine sahip olan Mac’ler için ortak uygulama geliştirme seçeneğini de geliştiricilere sunacak. Bu sayede geçiş sürecinde sorun yaşanmayacak.

M1, performansı en üst düzeye çıkarırken her biri tek bir görevi olabildiğince verimli bir şekilde yürütmek üzere tasarlanmış dört performans çekirdeğine sahip. Yüksek performanslı çekirdek, düşük güçlü silikon söz konusu olduğunda dünyanın en hızlı CPU çekirdeği konumunda yer alıyor. M1’de yüksek çekirdeklerden bunlardan dört tane olduğu için, çok iş parçacıklı iş yüklerinde de performansta büyük bir sıçrama yaşanıyor.

Apple M1

Popüler uygulama geliştiricilerinin aktardıklarına göre Apple’ın ARM işlemcisi tabiri caizse yağ gibi akıyor. Apple da bunun böyle olacağını zaten belirtmişti. Apple’a göre iPhone uyku modundan nasıl uyanıyorsa Mac’ler de aynı hızda uyanacak. Yani Apple büyük bir iPhone yapmış diyebiliriz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.