Apple Kasım 10, 2020 23:05

Apple Mac Mini 2020 M1 Yonga Setiyle Resmen Tanıtıldı

Apple'ın “One More Thing” etkinliği hala devam ediyor. İlk olarak kendi yonga seti M1'i duyuran şirket, şimdi de bu yonga setini kulanan Apple Mac Mini modelini tanıttı
Apple Mac Mini 2020 M1 Yonga Setiyle Resmen Tanıtıldı

ABD’li teknoloji devi Apple, “One More Thing” adındaki sonbahar etkinliğine tüm hızıyla devam ediyor. İlk olarak kendi yonga seti M1’i duyuran şirket; şimdi de bu yonga setini kullanan ilk Apple Mac Mini 2020 modelini tanıttı. Son olarak 2018 yılında güncellenen Apple Mac Mini, şu anda öyle bir değişikliğe uğruyor ki; deyim yerindeyse o eski halinden eser bırakmıyor…

2018 yılındaki Mac Mini’ye nazaran şimdi ki Apple Mac Mini, 100 dolar daha ucuz bir fiyat etiketi ile geliyor ve inanılmaz değişimler alıyor. Apple’ın kendi yonga seti M1 ile donatılan Mac Mini 2020’nin enerji verimliliği, %60’a kadar arttırılıyor. Buna ek olarak cihazın CPU hızı 3 kat, Grafik kart hızı ise eskiye nazaran 6 kat daha hızlı.

Güçlü bir yonga seti ve grafik hızına sahip olan Mac Mini 2020, 16GB RAM ve 2TB’da dahili hafıza ile destekleniyor. Böylece gücüne de güç katıyor.

Apple’ın iddialarına göre bu yeni dizüstü bilgisayar,  iki adede kadar harici monitör ve 6K çözünürlüklü monitörleri destekleyebiliyor. Ayrıca şirket ekran bağlantı noktasının Thunderbolt ve USB-4 ile desteklendiğini belirtiyor.

Yeni Mac Mini 2020 bazı işlevleri ile önceki nesile fark atacak

Apple’ın M1 yonga seti ile güçlendirilen yeni Mac Mini, şu görevleri ile önceki nesile fark atacak:

  • Xcode’da kodu derlemek 3 kat daha hızlı
  • “Tomb Raider” oynarken kare hızı 4 kata kadar arttırılabilir.
  • Final Cut Pro’nun işleme hızı 6 kata kadar arttırıldı
  • Logic Pro’da gerçek zamanlı eklenti sayısı 3 kata çıkarıldı
  • Pixelmator Pro’da fotoğrafların çözünürlüğünü arttırma hızı 15 kata kadar çıkarıldı

Fiyatlandırma

Apple’ın 5nm’lik sürece dayanan M1 yonga seti ile piyasaya sürülen Mac Mini’nin fiyatı, 800 dolar olarak belirlendi. Hatırlarsınız bu ürünün 2018 yılındaki versiyonu 100 dolar daha fazla fiyat ile piyasaya sürülmüştü. Ancak şirketin bu fiyatı düşürmesindeki en büyük etken, daha öncede dediğimiz gibi tamamen kendi yonga setine yer veriyor olmasından kaynaklanıyor. Yani M1 yonga seti, Mac Mini 2020’nin fiyatını biraz da olsa düşürüyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.