Teknoloji Kasım 10, 2020 22:31

Apple Kendi Geliştirdiği M1 Çipli Ve Fansız Yeni MacBook Air Bilgisayarını Tanıttı

Bir süredir yeni yonga seti M1 üzerine çalışan Apple, nihayet istediğini başardı ve M1 çipli Yeni MacBook Air bilgisayarını tanıttı
Apple Kendi Geliştirdiği M1 Çipli Ve Fansız Yeni MacBook Air Bilgisayarını Tanıttı

Biraz önce “One More Thing” etkinliğini gerçekleştiren Apple, bir süredir üzerine çalıştığı ve 5nm’lik sürece dayanan M1 yonga setini nihayet duyurdu. ABD’li üretici bununla birlikte; M1 çipini kullanan ilk MacBook Air ürünün de tanıtımını gerçekleştirdi. Şirketin iddialarına göre bu yeni MacBook Air bilgisayar;  “kendi sınıfında en çok satan Windows dizüstü bilgisayardan” üç kat, geçen yıl satılan dizüstü bilgisayarların ise %98’inden çok daha hızlı.

Apple, ilk işlemcisi M1 ile donatılan MacBook Air sayesinde, Intel’in işlemcilerinden de yavaş yavaş kurtulmaya başlayacak. Ancak şirket bu sürecin, en az iki yıl gibi bir süre alacağını düşünüyor.

Apple MacBook Air pil konusunda pişman etmeyecek

Apple’ın ince ve hoş tasarıma sahip olan MacBook Air bilgisayarı, performansının yanı sıra pil konusunda da sizleri pişman etmeyecek. Şirketin vaatlerine göre bu pc ile; 15 saat webde gezebilir, 18 saatlik de kesintisiz olarak video izleyebilirsiniz. MacBook Air’i diğer bilgisayarlardan ayıran bir diğer özelliği de, içerisinde hiçbir şekilde Fan bulunmamasıdır. Evet şaka değil; Apple bu bilgisayarında bir fana yer vermiyor. Bu yüzden de bildiğiniz tüm bilgisayarlardan daha sessiz bir bilgisayar kullanma deneyimi yaşayacaksınız.

Teknik özellikler açısından yeni MacBook Air, 13,3 inç retina ekran ile donatılıyor. Bellek olarak ise bilgisayarda; 16GB RAM’e ve 2TB dahili hafızaya yer veriliyor. Diğer özellikler arasında da cihazın, Thunderbolt, USB 4, Wi-Fi 6 ve Touch ID’yi desteklediği bildiriliyor.

Söylentilere göre Apple, kendi çipi ile donattığı bu bilgisayarı sayesinde, Intel işlemcilerden uzaklaşmaya başlayacak. Hatırlarsınız şirket geçtiğimiz aylarda, artık Mac’lar da kendi kendi özel Apple Silicon işlemcilerini kullanacağını belirtmişti. ABD’li üretici o zamanda beri vaat ettiği gibi, kendi geliştirdiği yonga setli ürünlerini artık piyasaya sürmeye başladı ve PC alanında da büyük bir adım attı. Şirket bu sayede Microsoft’a da büyük bir darbe vuracaktır diye düşünüyoruz.

Fiyatlandırma

Apple’ın kendi yonga seti ile donattığı ilk MacBook Air’i, başlangıç olarak 999 dolarlık bir fiyat etiketi ile karşımıza çıkıyor. Türk Lirası olarak baz aldığımızda bu rakam, 8.000 TL civarlarına ulaşıyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.