Ana sayfa » Apple » Apple hissedarları Tim Cook’u suçluyor

Apple hissedarları Tim Cook’u suçluyor

Apple hissedarları Tim Cook’u suçluyor

Apple hissedarları firmanın CEO’su Tim Cook’u aldatmakla suçlamaya başladı. Peki, Tim Cook hangi konuda hata yaptı? İşte detaylar.

Tim Cook’u Steve Jobs‘tan sonra finansal bir deha olarak görenler var. Aslında bu görüş yanlış değil. Tim Cook, Apple‘ı en başarılı şirketlerden biri yapan etkili bir yönetici. Şirketin neredeyse her raporu, gelirlerinin nasıl olağanüstü bir oranda arttığının bir kanıtı. Ancak son rapor, iPhone satışlarındaki düşüşü gizleyecek şekilde hazırlanmış olmasından dolayı Apple hissedarları Tim Cook’u suçlamaya başladı.

Apple hissedarları Tim Cook’u aldatmakla suçladı

Bazı Apple hissedarları Tim Cook‘u akıllı telefon talebindeki düşüşü aldatmak ve sahtekarlıkla gizlemekle suçluyor. Hissedarlar ve İngiltere’nin ana emeklilik fonu, Tim Cook’un 1 Kasım 2018‘de yaptığı açıklamayla birçok hissedarı yanlış yönlendirdiğini iddia ederek bir dava açtı.

Tim Cook, Kasım 2018‘de analistlerle konuşurken, Çin’de iPhone satışlarındaki düşüş sorulduğunda, “Çin’i bu kategoriye koymam” demişti. Tim Cook’un bu konuşmasından sadece birkaç gün sonra, şirket iPhone üretimini düşürdü ve üç aylık gelir tutarının 9 milyar dolara düşeceği tahminini açıklamıştı. Tim Cook’un bu atılımının ABD ile Çin arasındaki gergin ilişkilerden dolayı olduğu söyleniyor. Yani anlayacağınız Tim Cook, Çin’e karşı gizliden bir yaptırım uyguluyor.

Borsa bu duyuruya şirketin hisselerini yüzde 10 azaltarak tepki gösterdi ve şirketin piyasa değerinin 74 milyar dolara düşmesine neden oldu.

Apple hissedarları

Apple ve Tim Cook’un kendisi, davacıların kendilerini aldattıklarına veya yanıltmaya çalıştıklarına dair hiçbir kanıtları olmadığını belirtiyor. Yargıç, raporunda hissedarların Tim Cook’un Kasım 2018 açıklamasının yanlış ve yanıltıcı olduğunun doğru olabileceğini düşünüyor.

Apple ile hissedarları arasındaki bu gerginliğin nasıl sonuçlanacağı bilinmiyor. Özellikle COVID-19 döneminde iPhone satışlarının düşmesi hissedarları iyice sinirlendirebilir. Eğer yapılan bu manipülasyon doğruysa, Apple’ın bir anda hisselerinin eridiğini görebiliriz. Bakalım Cupertinolu firma bu konuda nasıl bir aksiyon alacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.