Mobil Kasım 6, 2020 14:00

Xiaomi’nin yeni yazılım sürprizi Xiaomi Vela hazır

Xiaomi, NuttX OS tabanlı yeni IoT yazılımı Xiaomi Vela için geri sayım başlattı. Daha önce duymadığımız yazılımın özellikleri belli oldu.
Xiaomi’nin yeni yazılım sürprizi Xiaomi Vela hazır

Xiaomi, bugün (5 Kasım) Çin’de MIDC 2020‘de “Xiaomi Vela” adlı yeni bir IoT Yazılım Platformu başlattı. Xiaomi, bu sayede tüm parçalanmış AIoT (Nesnelerin İnterneti) teknolojilerini tek bir çatı altında toplamayı hedefliyor.

Xiaomi’nin IoT Platformu Genel Müdürü Fan Dian, Latince “Vela” nın “Yelken” anlamına geldiğini söylüyor. Buna göre şirket, farklı platformların geliştiricileriyle çalışmaya isteklidir. AIoT endüstrisinde daha iyi bir gelecek için engelleri aşın. Ayrıca, (ITHome aracılığıyla) platformun Akıllı Saatler, Fitness İzleyiciler, Akıllı hoparlörler için genişletileceğini ekliyor. Ve gelecekte diğer Akıllı Ev Aletleri, kamera ISS‘leri ve sensörler.

Xiaomi Vela nedir ve özellikleri nelerdir?

Yazılım, Açık Kaynak Gömülü İşletim Sistemi NuttX’e dayalı bir IoT Yazılım platformudur. Esas olarak üç bölüme / katmana sahiptir:

Alt Katman- NuttX Kernel
Geliştirici Araçları
Üst Katman – Vela Uygulama Çerçevesi

Temel NuttX Çekirdeği temel görev planlamasını, platformlar arası iletişimi, dosya sistemini ve diğer temel işletim sistemi işlevlerini gerçekleştirir. Ek olarak, aygıt sürücüleri, TCP / IP Protokol yığınları, Güç Yönetimi Bileşeni ve daha fazlasını içerir. Üst katmanı farklı IoT platformları için farklılık gösterir. Bununla birlikte, alt katman OTA (Over-The-Air), GUI, Local Storage, Scripting dillerini içeren sistem hizmetlerine sahiptir.

 

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.