Ana sayfa » Güncel Teknoloji Haberleri » Futbol maçında kullanılan yapay zekalı kamera öyle bir hata yaptı ki…

Futbol maçında kullanılan yapay zekalı kamera öyle bir hata yaptı ki…

Futbol maçında kullanılan yapay zekalı kamera öyle bir hata yaptı ki…

İskoçya liginde geçtiğimiz haftalarda faaliyete geçen yapay zekalı kamera, hiç kimsenin aklına gelmeyecek bir hata yaptı…

Koronavirüsün ortaya çıkması ile birlikte hayatımızda pek çok şey de değişmeye başladı. Örneğin teknoloji şirketleri, ürünlerini daha akıllı hale getirerek, kullanıcı sağlığına göre faydalı bir adım atmaya başladı. Bunun bir örneği de futbolda gerçekleşti. Bildiğiniz üzere Koronavirüs tedbirleri kapsamında, sahadaki yayıncı kuruluşları ve görevlilerinin sayıları azaltıldı. Ancak bunu tamamen ortadan kaldırmak isteyen İskoçya Futbol Federasyonu, geçtiğimiz haftalarda bir futbol maçını yapay zekalı kameralar ile yayınlama kararı aldı. Bu teknoloji sayesinde içeride insan olmaksızın canlı yayın, sadece yapay zekalı kamera ile gerçekleştiriliyor. Böylece kalabalık da en asgari sayıya indirilmiş oluyor. Lakin ortada çok büyük bir sorun var. İskoçya 2.liginde yer alan  Caledonian ThistleAyr United maçlarında ortaya çok utanç verici görüntüler çıktı.

24 Ekim tarihinde oynan bu karşılaşmada yapay zekalı kamera, ilginç bir şekilde yan hakemin kafasını futbol topu olarak algıladı. Hal böyle olunca Tv’de maçı takip eden kişilere de hakemin kafası gösterildi. Bizler bile bu haberi sizle paylaşırken kendimizi gülmeden tutamıyoruz. Bir de maçı izleyenleri düşündüğünüzde kim bilir ortaya ne gibi tepkiler çıkmıştır.

Şu anda İskoçya Futbol Federasyonu bu konu hakkında bir açıklamada bulunmadı. Ancak süreç böyle devam edecekse bir sonraki maçlarda kel hakemlerin peruk takması gerekebilir. Hatta kel futbolcular içinde aynı şeyleri söylememiz mümkün.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.