Oyun Haberleri Kasım 1, 2020 10:00

PS5 SSD ile yükleme süresini ortadan kaldırıyor

PS5 SSD ile yükleme süresini ortadan kaldırıyor

Konsollarda yükleme süreleri yeni nesil ile ortadan kalkıyor. PS5 SSD ile yükleme sürelerinde adeta şov yapacak. İşte ispatı.

Yeni nesil oyun konsolları için artık 2 hafta kadar bir süre kaldı. Türkiye’de 8.299 TL‘den satışa sunulacak olan PlayStation 5, yükleme süresi konusunda şov yapacağını bugün ispat etti. PS5 SSD sayesinde oyunlardaki yükleme sürelerini resmen ortadan kaldırıyor. Flaş gibi çakan geçişler, oyuncuların değerli vakitlerine vakit katacak.

Bildiğiniz gibi PlayStation 5’in çıkış oyunları arasında Marvel’s Spider-Man Miles Morales yer alıyor. Yaklaşık 7-8 saatlik bir deneyim sunacak olan bu oyunun yükleme süresi bugün test edildi. Ana menüden oyun ekranına sadece 7 saniye gibi inanılmaz bir sürede geçiş yapılıyor. Bu sürenin oyunun kapalı olup baştan açıldığına ait olduğunu belirtelim.

PlayStation 4’te açık olan oyuna dönmek bile 7 saniye sürmüyor. Sony’nin özelleştirilmiş SSD sistemi sayesinde elde edilecek olan bu hız büyük bir devrim olarak gösteriliyor. Tabii bu hızın bazı handikapları da olacak. PlayStation 5, yaklaşık olarak 665 GB kullanılabilir alan ile gelecek. Ortalama 5 oyunun sığacağı bu depolamayı arttırmak için ödeyeceğiniz para da süre ile ters orantılı bir şekilde artıyor.

PS5’e NVMe depolama takmak çok kolay. Sadece kapağı elle çıkarıyor ve NVMe slotuna ulaşabiliyorsunuz. Ancak! Türkiye’de 1 TB NVMe belleğin yaklaşık olarak 1.600 TL‘den satıldığını belirtelim. Hafıza yükseltmek isteyen PlayStation 5 sahipleri maalesef ki bu fiyatı gözden çıkarmak zorunda kalacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.