Ana sayfa » Apple » Apple gelirleri ile kasasını yine doldurdu

Apple gelirleri ile kasasını yine doldurdu

Apple gelirleri ile kasasını yine doldurdu

2020’nin son çeyreğine ait Apple gelirleri açıklandı. Apple’ın iPhone 12 hariç tutulmasına rağmen kasasını doldurduğu açıkça görünüyor.

Cupertinolu teknoloji devi Apple gelirleri ile 2020’nin 3. çeyreğinde de kasasını doldurmayı başardı. iPhone 12 modellerinin dahil edilmediği bu finansal raporlara göre; Apple’ın kasası geçtiğimiz yıla göre çok fazla artış göstermiyor. Bundaki en büyük etken tahmin edebileceğiniz gibi COVID-19 salgını gösteriliyor.

Apple, yüzde 1’lik artışla 64,7 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Bu yüzde 1‘lik artış bile Apple için yeni bir rekor anlamına geliyor. 26 Eylül 2020’de sona eren 2020’nin 4. çeyreği için yıllık bazda yüzde 7,29 düşüşle 12,7 milyar dolar net gelir elde eden Apple, hisse başına olarak 0.73 dolar gelir açıkladı.

Çeyrek boyunca iPhone 12’nin piyasaya sürülmesindeki gecikme ve perakende mağazalarında yaşanan COVID-19 kaynaklı kapatılmalar Apple’ı yine de fazla etkilememiş gibi görünüyor.

Apple, iPhone 12‘nin gecikmesinden dolayı Apple yüzde 20’lik düşüş ile telefon satışlarından 26.4 milyar dolar gelir elde etti. iPad, Mac, Apple Watch satışları ise yüzde 30‘luk bir büyüme ile Apple’ın yüzünü güldürmeyi başardı.

Apple gelirleri

iPad geliri, tedarik kısıtlamalarına rağmen geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 artışla 6.8 milyar dolar oldu. Mac geliri, geçen yıla göre yüzde 29 artışla 9 milyar dolar oldu ve tüm zamanların rekorunu kırdı.

Cupertinolu firma hizmetler sektöründe 14,5 milyar dolar gelir elde ederek yine tüm zamanların rekoru kırmayı başardı. Giyilebilir cihazlar, ev ve aksesuarlar ile yıllık yüzde 21 artışla 7,9 milyar dolar gelir elde eden Apple şimdi gözünü iPhone 12 satışlarına çevirmiş durumda.

Apple’ın iPhone 12 satışları konusunda nasıl bir performans izleyeceği çok merak ediliyor. Çünkü iPhone 11’e göre büyük bir yenilik sunmayan yeni modellerin satışları bekleneni veremeyebilir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.