Diğer Ekim 30, 2020 16:14

İzmir 6,6 büyüklüğünde deprem ile sarsıldı; bölgeden ilk görüntüler geldi

Bugün öğle saatlerinde 6,6 şiddetinde olduğu açıklanan bir deprem ile sarsılan İzmir'den ilk görüntüler geldi; işte İzmir ve korkutan deprem!
İzmir 6,6 büyüklüğünde deprem ile sarsıldı; bölgeden ilk görüntüler geldi

Ege Denizi’nde, merkez üssü İzmir‘in Seferihisar ilçesi olarak açıklanan ve oldukça şiddetli hissedilen bir deprem meydana geldi. 6,6 şiddetinde olduğu açıklanan deprem, başta İzmir olmak üzere; Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Yalova, Tekirdağ ve Edirne gibi birçok ilde hissedildi. Depremin ardından sevdiklerini ve yakınlarını aramak için telefonlarına koşan insanlar, operatörlerde de yoğunluk oluşturdu.

Hastaneler, itfaiye, polis ve sağlık ekipleri alarm durumuna geçerken, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü depremin büyüklüğünü 6,8 olarak açıkladı. Edinilen bilgilere göre yaklaşık 15 saniye süren deprem, 6 artçı sarsıntıyı da beraberinde getirdi. 15.01 itibarıyla 4,1 ila 4,8 büyüklükleri arasında 6 artçı deprem, bölge halkını korkuturken, Seferihisar’da su seviyesi yükseldi.

İçişleri bakanı Süleyman Soylu; ”Şu ana kadar İzmir Bornova ve Bayraklı’da 6 binanın yıkıldığı ihbarı geldi. Uşak, Denizli, Manisa, Balıkesir, Aydın ve Muğla’da binalarda ufak çatlaklar dışında ve can kaybı ile ilgili herhangi bir ihbar gelmemiştir” açıklamasını yaptı.

Depremin ardından konuşan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ; ”Bayraklı tarafında yıkık bina sayısı fazla. 4 katlı binanın yıkıldığını biliyoruz. Yıkılan bina için sahaya çıkıyoruz. Bornova’nın merkezinde sıkıntı yok” açıklamalarında bulundu.

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ise canlı yayında şunları söyledi;

”Şu an hasar gören binalarımız çöken binalarımızdan söz ediliyor. Çok sayıda hasarlı binamız var. 10’a yakın ihbarını aldığımız binamız var. Birçok binamızda çatlama hasar var”

Bu arada Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bornova ve Bayraklı’da enkaz altında kalan vatandaşların olduğunu belirtti.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.