Ana sayfa » Teknoloji » iPhone 12 serisine 5G yaramadı!!! Sonuçlar hepinizi üzecek!

iPhone 12 serisine 5G yaramadı!!! Sonuçlar hepinizi üzecek!

iPhone 12 serisine 5G yaramadı!!! Sonuçlar hepinizi üzecek!

Geçtiğimiz haftalarda piyasaya sürülen iPhone 12 serisi, 5G ile kullanıldığında bakın nasıl pil tüketiyor. İşte detaylar;

Apple, teknoloji dünyasının merakla beklediği iPhone 12 5G serisini geçtiğimiz haftalarda nihayet tanıttı. Üstün performans ve kamera özellikleri ile gelen bu telefonlar, bir önceki nesile göre de daha ince olarak tasarlandı. Ancak Apple bu telefonları inceltmek için pil kapasitesini düşürmek zorunda kaldı. Şirket lansmanda belirtmese de iPhone 12 ve Pro modellerinde 2.815mAh’lik pillere yer verildi. Hatırlarsınız geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen iPhone 11’de bile 3.110 mAh’lik bir pil yer alıyordu. Ancak ABD’li üretici bu rakamı yeni telefonlarında % 10 civarlarında düşürdü.

Bildiğiniz üzere iPhone 12 serisi, 5G desteği ile birlikte piyasaya sürüldü. Bir akıllı telefonda 5G’nin var olması, diğer ağ bağlantılara nazaran daha fazla güç tüketimi olması demektir. Pil konusunda da sürekli sıkıntılar çeken Apple, ne yazık ki 5G kullanımlarında da sınıfta kalıyor. Tom’s Guide adındaki güvenilir bir kaynağa göre iPhone 12’de 5G aktif olduğunda, 4G’ye nazaran pil ömrü 2 saat daha azalıyor. Karşılaştırmayı yapan kişi, aynı zamanda Galaxy S20 FE’nin ve OnePlus 8T’nin de pil testlerinde başarısız olduğunu gösteriyor.

iPhone-15-5g

Apple’ın iPhone pazarlamasından sorumlu başkan yardımcısı Kaiann Drance’da, bu konu hakkında bir takım açıklamalarda bulundu; Kaiann Drance‘ye göre şirket, pil ömrünü iyileştirmek için çeşitli yazılım optimizasyonları yapıyor. Örneğin bu optimizasyonda iPhone 12’ler, yüksek verim olduğu zaman otomatik olarak 4G’ye geçiş yapacak. Ayrıca dev üretici bu durum ile alakalı, bazı operatörlerle de iletişim içerisinde.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.