Mobil Ekim 20, 2020 19:00

Xiaomi yeni kablosuz şarj teknolojisini duyurdu; iki yılda on kattan fazla…

Birçok konuda çok kısa sürede çağ atlayan Xiaomi, kablosuz şarj konusunda da liderliği elinde bulunduruyor; işte iki yılda gelişen teknoloji!
Xiaomi yeni kablosuz şarj teknolojisini duyurdu; iki yılda on kattan fazla…

Kablosuz şarj konusunda pazarın en başarılısı olarak gösterilen Xiaomi, Ağustos ayında 50W kablosuz hızlı şarj destekli Mi 10 Ultra‘yı piyasaya sürmüştü. Bu da telefonu “piyasadaki en hızlı kablosuz şarja sahip” model kılmıştı. Ta ki bu sabah, yeni 80W kablosuz hızlı şarj teknolojisinin Xiaomi cephesinden tanıtılmasına kadar. Evet, Mi 10 Ultra hala en hızlı kablosuz şarja sahip telefon; ancak bu durum çok yakında değişecek.

Bu sabah Xiaomi tarafından paylaşılan videoda testi gerçekleştirilen 80W hızlı şarj teknolojisi, 4.000mAh kapasiteli pili 8 dakika içerisinde %50’lik doluma ulaştırdı. Bunun yanı sıra %100 dolumu 19 dakika içerisinde gerçekleştiren teknoloji, şirketin birkaç yılda nasıl bir gelişim gösterdiğini de gözler önüne serdi.

İlk olarak 2018 yılında 7.5W kablosuz şarj teknolojisini tanıtan Xiaomi, bu teknolojiyi de ilk olarak Mi Mix 2S‘de kullanıcılara sundu. Ardından 2018 Ekim‘inde 10W kablosuz şarja geçiş yapan üretici, yine Mix serisi ile yolculuğa devam etti; bu teknoloji de Mix 3‘de yer aldı. Ardından bu teknolojiyi daha ulaşılabilir kılan genç firma, 20W kablosuz şarj desteğine sahip Mi 9‘u 2019‘un Mart ayında pazara sundu. Ve durmadı, öncesinde 30W kablosuz şarjı 2019 Eylül‘ünde, ardından 40W kablosuz şarjı 2020 Mart‘ında kullanıcılarla buluşturdu. Ağustos ayında da 50W hıza ulaşan Çinli dev, bugün 80W ile yolculuğa devam ediyor; 7.5W’tan 80W’a, yalnızca iki yılda!

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.