Mobil Ekim 19, 2020 18:00

Snapdragon 875 kullanacak ilk telefon belli oldu; bizleri neler bekliyor?

5nm üretim sürecine sahip ilk yonga olan A14 Bionic'e rakip yine Qualcomm'dan geliyor; işte Snapdragon 875 ve ondan güç alacak ilk cihaz!
Snapdragon 875 kullanacak ilk telefon belli oldu; bizleri neler bekliyor?

Dünyanın ilk 5nm üretim sürecine sahip mobil yongasını iPhone 12 serisinde karşımıza çıkaran Apple’ın arkasında kalmak istemeyen çip üreticileri, Android tabanlı modelleri yeni yongalar ile donatmak için dur durak bilmeden çalışıyor. Geçtiğimiz aylarda yüksek fiyat etiketi ile karşımıza çıkan ve Samsung‘a geri adım attıran Qualcomm üretimi Snapdragon 875, güç vereceği ilk cihaz için hazırlanıyor. Qualcomm‘un, ve hatta Android‘in ilk 5nm’lik yongası Xiaomi Mi 11 ile sahalara iniyor.

Güvenilir bir kaynak olan Digital Chat Station‘un yaptığı paylaşımlara göre Xiaomi ile Qualcomm‘un iyi ilişkileri sebebiyle yeni yongayı ilk olarak Xiaomi üretimi bir cihazda göreceğiz. Bu cihazın da Mi 11 olacağını söyleyen kaynaklar, önümüzdeki aylarda -ki muhtemelen Aralık’tan sonra- Snapdragon 875’li cihazları kullanabileceğimizi söylüyor.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Snapdragon 865‘i tanıtan Qualcomm, büyük ihtimalle bu yıl da aynı şeyi yapacak. Yani yeni Snapdragon 875‘i Aralık ayında piyasaya sürecek. Yonga muhtemelen; bir adet Cortex-X1 + üç adet Cortex-A78 ve dört adet Cortex-A55 çekirdeği karşımıza çıkartacak. Aynı zamanda 5nm üretim sürecine sahip olacak ve az önce de belirttiğimiz gibi ilk olarak Xiaomi Mi 11‘e güç verecek.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.