Ana sayfa » Mobil » iPhone 12 5G bir hata mıydı? Bu kadar eksik nasıl yeni olabilir?

iPhone 12 5G bir hata mıydı? Bu kadar eksik nasıl yeni olabilir?

iPhone 12 5G bir hata mıydı? Bu kadar eksik nasıl yeni olabilir?

Apple yeni nesil iPhone 12 5G modeli ile karşımıza çıktı. Peki, iPhone 12 bize ne sunuyor? Eksikleri neler? Bu yeni bir telefon olabilir mi?

Apple, geçtiğimiz gün yaptığı lansman ile yeni nesil iPhone 12 serisini gözler önüne serdi. iPhone 12 5G desteği ile gelen ilk iPhone oldu ve bir anda tartışmaların da odağına oturdu. Zira yeni nesil iPhone 12 birçok anlamda beklentilerden de uzak bir görüntü çizdi. Yeni yonga seti ile dünyada bir ilki de ortaya koyan Apple, 5 nanometre üretim sürecine geçiş yapan ilk üretici konumuna geldi. Bildiğiniz üzere, Apple;

  • iPhone 12 mini
  • iPhone 12
  • iPhone 12 Pro
  • iPhone 12 Pro Max

Modelleri ile karşımıza çıktı. Telefonlar yazılım tarafında oldukça başarılı. Özellikle iPhone 12 Pro Max modelindeki sensörden OIS desteği bir telefonda görülebilecek en önemli gelişimlerden birisi. Bununla birlikte Appel’ın en tepe modelde bile halen 20W hızlı şarj desteği sunması ise artık komik bile değil. Zira OPPO 125W ve Xiaomi de 120W hızlı şarj desteklerini tanıttı. Apple ise rakiplerinden 6 kat daha yavaş bir şarj bizlere sunabiliyor. Bununla birlikte Appel’ın kutu içinden şarj aletini de çıkartması ciddi anlamda eleştirildi ama bunun olumlu getirileri de önümüzdeki dönemde üçüncü parti ürün geliştiriciler tarafından kullanılacaktır. Hatta Belkin hemen bunu avantaja çevirdi.

iPhone 12 5G ekran tarafında hayalleri kırdı!

Bir başka hayal kırklığı olarak gördüğümüz detay ise ekran tarama hızı. Apple, telefonlarında halen 60Hz tarama hızını bizlere sunuyor. Bunun sebebini bilemiyoruz ama görünen o ki; Apple şarj tarafında sorun yaşamak istemiyor. Bugün Android oyun telefonlarında 144Hz tarama hızlarını görmüşken bu tarama hızları da komik kalıyor. Özellikle OPPO‘nun 3K çözünürlükte 120Hz tarama hızını ve O1 adını verdiği bir de video hızlandırma desteğini sağladığını belirtelim. Bununla birlikte Apple’ın 10bit ekran yerine 8bit ekran ile yola devam ettiği de ortadaki bir başka durum. 10bit Ekran bugün OPPO Find X serisinde kullanılıyor.

Bir diğer konu ise çentik. Düşünebiliyor musunuz? Dünyada şu anda ekran altı kameralı telefonlar satışa sunulmaya başladığı bir ortamda Apple’ın halen çentik ile yola devam ettiğini görüyoruz. Çentiği bırakın küçültmeyi bu konuda en ufak bir gelişim bile ortaya konamadı yıllardır. Dünya üzerinde çentikli tek üretici de Apple, ama vardır bir bildiği…

Pil tarafında ise Apple‘ın halen 5.000 mAh güce çıkamadığını görüyoruz. 228 gram ağırlığında olan bir telefonda (iPhone 12 Pro Max) halen 4.000 mAh bile olmayan bir pil kullanılmasını da eleştirdik. Ama bunları yine sadece biz eleştirdik. Zira tüm ofis ürünlerini Apple’dan temin eden yayınlar bunları söyleyemez de yazamaz da…

Gelin videoyu birlikte izleyelim…

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.