Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 17, 2020 18:00

Dacia Spring Electric ile tanışın! En ucuz elektrikli geliyor! Ya Türkiye fiyatı

Dün yapılan bir çevrimiçi lansman ile tanıtılan Dacia Spring Electric fiyatı ile ortalığı yakıp yıkacak. Peki Türkiye fiyatı ne olur?
Dacia Spring Electric ile tanışın! En ucuz elektrikli geliyor! Ya Türkiye fiyatı

Elektrikli araçlar son dönemde oldukça popüler. Popüler olmasına popüler ama ülkemiz şartlarındaki yaşam şeklimiz bu elektrikli araçların gelişmesi önündeki en büyük engel. Kendimizden örnek verelim. Bir elektrikli araba alacak kadar paramız olsa; bunu beşinci kattaki apartman dairemizden nasıl şarj edebiliriz? Bulunduğumuz şehirde ise sadece tek bir yerde şarj istasyonu var. Gittiğimiz yollarda ise en yakın istasyonun nerede olduğu bile belli değil. İşte bu sebeplerden ülkemizde elektrikli araçlar gelişemiyor. Avrupa’da ise elektrikli araçlara vergi indirimleri gelirken ülkemizde ise vergi indirimi pırlantaya geliyor. Bu durumu değiştireceğine inandığımız Dacia Spring Electric modeli ise fiyatı ve özellikleri ile ciddi bir fark ortaya koyacak gibi görünüyor.

Dün yapılan bir etkinlik ile tanıtılan yeni nesil elektrikli Dacia, öncelikle oldukça güzel bir tasarıma sahip. Bununla birlikte özellikleri de gayet yeterli. En önemli özelliği ise tahmin edeceğiniz üzere fiyatı. Renault, bu aracı 10.000€ fiyata satmaya hazırlanıyor; hem de bahar aylarında. Peki aracın özellikleri ne?

Dacia Spring Electric teknik özellikleri

Paylaşılan görsele baktığımızda iç tasarımın klasik bir Dacia olduğunu görüyoruz. Direksiyonda ufak değişiklikler var. 7 inç boyutunda olduğunu tahmin ettiğimiz de bir navigasyon ekranı var. Bu ekran Android ve iOS uyumluluğuna sahip olacaktır. Bir elektrikli araç deyince en önemli soru ise menzili ve gücü oluyor?

Lansmanda yapılan açıklamaya göre otomobilin boyutları 3734 x 1622 x 1516 mm ve dingil mesafesi 2423 mm‘dir. Arabanın 33 kW veya 44 beygir kapasiteli bir elektrik motoru olduğunu belirtelim. Maksimum 125 km/saat hız yapabilen bu aracın pil kapasitesi ise 26.8 kWh ve menzili de 225 km veya 295 km civarında olacak. 

Yeter mi? Bu fiyata göre hayli hayli yeter. Avrupa’daki bir asgari maaşlı çalışan ortalama 6 aylık maaşı ile bu aracı satın alabilecek duruma gelirken ülkemizde bu aracın vergiler vb giderleri eklediğimizde 250 bin TL seviyelerinde satılacağını öngörebiliriz. Yani ülkemizdeki bir asgari maaşlının bu aracı satın alabilmesi için 108 ay gibi çalışması gerekecek…

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.