TSMC Ekim 16, 2020 16:37

TSMC gelirine gelir kattı! Huawei ile çok daha mutlu olabilirdin..

TSMC gelirine gelir kattı! Huawei ile çok daha mutlu olabilirdin..

Yonga seti üreticisi TSMC, 2020’nin üçüncü çeyreğinde gelirine gelir katmayı başardı. Huawei olmadan bile kar ediyorlar…

Mobil cihazlar için yonga seti üreten TSMC için her şey olumlu yönde ilerliyor. 2020’nin üçüncü çeyrek gelir raporuna göre, şirketin geliri 12,14 milyar dolara ulaştı. Bu yıl üretime giren 5nm süreci yaklaşık 1 milyar dolar katkıda bulundu. Ancak, şirketin 7nm süreci hala bir numaralı gelir kaynağı konumunda. Huawei ile yollarını ayıran firmanın bu denli rekor gelir elde ederek rakiplerine taş çıkarması oldukça ilginç.

TSMC’nin mali raporu, 5nm sürecinin üçüncü çeyrekte gelirinin yüzde 8’ine katkıda bulunduğunu gösteriyor. Ancak, firma 7nm gelirinin yüzde 35’i ile gelirini sırtlamayı başarıyor. 16 nm, 28 nm, 20 nm ve diğer işlemler sırasıyla yüzde 18, yüzde 12, yüzde 1 ve yüzde 26‘ya sahip olması ile dikkat çekiyor.

TSMC’nin 5nm süreci bu yılın ilk çeyreğinde seri üretime alındı. Ancak önceki iki çeyrekte firmaya gelir sağlamadı. TSMC’nin üçüncü çeyrek gelirinin 12,14 milyar dolar olduğuna göre, 5nm işleminin gelirinin 970 milyon dolar seviyesinde kaldığını söyleyebiliriz.

TSMC

Üretim kapasitesindeki daha fazla artışla, TSMC’nin dördüncü çeyrekteki 5nm sürecinin geliri önemli ölçüde artacaktır. Firmanın geliri önceki çeyrek ile karşılaştırıldığında, TSMC’nin gelirindeki 7 nm işleminin oranı yüzde 1 düştü. Bu düşüşe rağmen 7nm’lik gelir yüzde 27 seviyesinde oldu.

ABD başkanı Donald Trump‘ın istekleri doğrultusunda Huawei’nin Kirin yonga setlerini uzun zamandır üretmeyen TSMC’nin bu denli büyük bir kayıba rağmen gelirini arttırması başarının ispatı gösteriliyor. Bakalım 5nm üretim süreci firmanın 2021 yılındaki gelirlerini arttırmaya yetecek mi? Yoksa Huawei ile tekrardan el mi sıkışılacak? Bekleyip göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.