PlayStation Ekim 16, 2020 14:50

PlayStation 5 Türkiye fiyatı resmileşti! Buna da şükür!

PlayStation 5 Türkiye fiyatı resmileşti! Buna da şükür!

PlayStation 5 Türkiye fiyatı bugün PS Türkiye tarafından resmi olarak açıklandı. Bu fiyata şükredeceğimiz aklımızın ucundan bile geçmezdi.

Türk oyuncuların uykusunu kaçıran yeni nesil konsol fiyatları maalesef ki aldı başını gitti. Avrupa ülkelerinde 499 Euro’dan satışa sunulacak olan Xbox Series X‘in Türkiye fiyatının 9.299 TL‘den ön satışa sunulması herkesi korkutmuştu. Bu açıklamadan sonra PlayStation 5 Türkiye fiyatı hakkında çok şey yazılıp çizilmişti. PS5’in ülkemizde 10.000 TL’den bile satışa sunulacağı söylenmeye başlanmıştı. Neyse ki bugün resmi açıklama geldi.

PlayStation 5 Türkiye fiyatı beklenenden ucuz!

PlayStation Türkiye attığı Tweet ile PS5’in Türkiye fiyatını resmen açıkladı. Ülkemizde ilk etapta sadece Diskli sürümü satışa sunacak olan PS Türkiye, yeni nesil konsolu için 8.299 TL talep ediyor. Avrupa’da 399 Euro’dan satışa sunulan Dijital Sürüm maalesef ki bu yıl içerisinde ülkemize gelmeyecek. Söylenen göre Dijital Sürüm‘ün üretimi ana sürüme göre kat ve kat daha az. Bu yüzden Türkiye’de ilk etapta 399 Euro’luk sürüm satışa sunulmayacak.

PS Türkiye’nin rakibinden 1.000 TL altına konsol satacak olması, Xbox’ın işlerini zorlaştıracaktır. İki konsol da hem Avrupa hem de Amerika’da aynı fiyata satılıyor. PS Türkiye burada çok güzel bir hamle yaparak oyunculara 8.299 TL’den konsol sunuyor. Umarız dijital sürüm de 6.000 TL bandında ülkemize giriş yapar ve Türkiye’deki konsol oyunculuğu bitmez.

Gelelim PlayStation’ın açıklamasındaki ince ayrıntıya. PS Türkiye, fiyat bilgisini paylaşırken “Tavsiye edilen perakende satış fiyatıdır; ürünün Türkiye’de satışa sunulacağı tarihteki maliyetlere ve mali yükümlülüklere göre değişiklik gösterebilir.” ibaresine yer veriyor. Peki, bu ne demek oluyor?

Türkiye’de Euro kurunun 10’un üzerine çıkması veya daha da ek vergi gelmesi durumunda bu fiyat artacaktır. PS Türkiye, bunun önlemini bu ibare ile almış oluyor. Umarız kurlardaki artış bir an önce son bulur ve konsoldan alınan ek vergi yüzde 50’den bir an önce söz verildiği gibi yüzde 20’ye düşer.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.