Mobil Ekim 16, 2020 20:30

iPhone İçin Ekran Altı Touch ID Gündemde! Şimdi Daha Olası Görünüyor

Apple Touch ID güvenlik seçeneğini yeni iPhone modelinde yeniden kullanıma sunabilir. İşte yeni sızıntılar ve beklentiler...
iPhone İçin Ekran Altı Touch ID Gündemde! Şimdi Daha Olası Görünüyor

Apple, Kasım 2017‘den bu yana piyasaya sürülen her yeni iPhone‘da Touch ID‘yi Face ID lehine atladı, tek istisna iPhone SE (2020). Ancak gelecekteki iPhone‘larda her iki özellik de yan yana yer alabilir. Ekran altı Dokunmatik Kimlik, iPhone 13 Pro‘yla gelebilir!

Anonim sızıntı kaynağı L0veToDream, Apple sızıntılarını bildirme konusunda son derece doğru bir geçmişe sahiptir. Son beş ayda yalnızca iki kez yanıldı ve bugün Touch ID‘nin ekran altı sürümünün geleceğini belirtti. Haber, “iPhone için MESA uts” yazan şifreli bir Tweette paylaşıldı. Tipster Jon Prosser, “MESA” nın Touch ID‘ye doğrudan bir referans olduğunu ve “uts” nin ekranın altında‘nın kısaltması olduğunu açıkladı.

Touch ID

Touch ID

Bu iPhone özelliğinin tanıtımı için bir zaman çizelgesi sağlanmadı, ancak Tweetler nihayetinde analist Ming-Chi Kuo‘nun Ağustos 2019‘a kadar uzanan önceki bir raporunu doğruluyor.

Kaynak Apple‘ın 2021‘de hem Face ID hem de ekran içi Touch ID ile piyasaya sürülmesi için en az bir iPhone modeli üzerinde çalıştığını iddia etti. Ek maliyetler göz önünde bulundurulduğunda, kurulumun ileri teknoloji iPhone 13 Pro‘da ilk çıkışını yapması için iyi bir şans var.

Apple parmak izinin algılama alanını artırmayı, güç tüketimini azaltmayı umuyor!

Planlarla ilgili daha fazla ayrıntı, geçen yılın ilk raporundan bu yana paylaşılmadı, ancak Kuo, Apple‘ın Qualcomm‘un ekran altında ultrasonik parmak izi sisteminin değiştirilmiş bir sürümünü kullanmak istediğini ortaya çıkardı.

Benzer sistemler birkaç yıldır Android akıllı telefonlarda mevcut, ancak Apple her şeyin sorunsuz çalışmasını istiyor. Şirket, orijinal raporun yazıldığı sırada güç tüketimini azaltmak ve algılama alanı boyutunu artırmak için çalışıyordu.

Silikon Vadisi merkezli şirketin, algılama modülü kalınlığını azaltmaya ve laminasyon işleminin üretim verim oranını artırmaya baktığı da söyleniyordu. Kuo, Apple‘ın 2021 yılına kadar her şeyi başaracağından emin görünüyordu.

Touch ID, 120Hz ve yeni bir çentiğin yanında olabilir.

2021’de ekran içi Touch ID’nin piyasaya sürülmesi, ekrana gelen tek büyük yükseltme olmayabilir. Son raporlar, Apple’ın bir sonraki Pro markalı modellerinde 120 Hz yenileme hızı benimsemek istediğini gösteriyor.

Samsung Ekran Altı Parmak İzi Tarayıcı

Bu özellik başlangıçta yakın zamanda duyurulan iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max için planlanmıştı, ancak Apple, pil ömrüne etkisi nedeniyle seri üretimden önceki son engelde özellikten vazgeçti.

Apple, önümüzdeki yıl LTPO teknolojisini benimsemeye hazır görünüyor; bu, ekranın gösterilen içeriğe göre yenileme hızını otomatik olarak ayarlayacağı ve dolayısıyla pilden tasarruf edeceği anlamına geliyor. Boş ekranlar 1Hz‘de çalışabilir ve oyunlar 120Hz‘e kadar atlayabilir.

Bu aşamada iPhone 13 Pro serisi hakkında çok az şey biliniyor, ancak kamera ve yonga seti bölümündeki olağan yükseltmeler neredeyse garanti altına alındı. Doğrulanmaktan uzak olsa da, Apple daha küçük bir çentik kullanmayı da seçebilir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.