Ana sayfa » iPhone » iPhone 12 Pro RAM konusunda ezber bozuyor!

iPhone 12 Pro RAM konusunda ezber bozuyor!

iPhone 12 Pro RAM konusunda ezber bozuyor!

Apple’ın yeni amiral gemisi modeli iPhone 12 Pro RAM konusunda ezber bozmaya geliyor. Hayırdır Apple, RAM’i yükseltmişiz?

iOS işletim sistemi yapısı itibariye Android gibi fazla RAM tüketmediği için Apple, RAM’i fazla önemsemiyordu. Ancak iPhone’a yeni özellikler eklendikçe iOS‘te bir yere kadar dayanabildi. iPhone 12 Pro RAM konusunda bu yüzden bir iyileştirme ile gelecek. Bu zamana kadar iPhone tarafında maksimumda 4 GB RAM kullanan Apple, bu yıl sadece Pro modellerine özel RAM’i 6 GB‘a kadar çıkarıyor. Peki, bu hamle neden yapıldı?

Apple bildiğiniz gibi Pro modelleri ile kamera konusunda çığır açacak. Dolby Vision HDR video çekip düzenleme imkanı sunan Pro modeller, RAM’de darboğaza düşmesin diye 6 GB RAM ile gelecek. Video düzenleme yani render konusunda rakip tanımayacak olan Pro modeller, ayrıca Apple ProRAW formatında fotoğraf çekebilecek.

RAW formatının sıkıştırılmış halinden daha iyi ve daha ham olan ProRAW formatı da RAM’e ihtiyaç duyacak. Özellikle düzenleme konusunda RAM’i bu özellik sömürecek diyebiliriz.

iPhone 12 Pro RAM

iOS 14’ün şu an 3 GB ve 4 GB RAM’li iPhone modellerinde çatır çatır çalıştığı ortada. Ancak Apple’ın iOS 15 ile ilgili iPhone 12 ailesinde farklı planları olabilir. Bu yüzden işi şansa bırakmaktansa 6 GB RAM’e yer vermek daha mantıklı bir seçim olacak.

Son olarak ana modeller olan iPhone 12 ve 12 mini‘nin 4 GB RAM ile geleceğini ve üm modellerde ise dünyanın en güçlü yonga seti olan Apple A14’ün kullanılacağını belirtelim.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.