Mobil Ekim 16, 2020 20:00

Google Asistan Artık Mırıldanarak Şarkı Aramanızı Sağlar. Ohaaa Yani!

Google Asistan artık şarkıları mırıldanarak aramanıza izin veriyor. Peki nasıl? İşte teknolojinin geldiği son nokta...
Google Asistan Artık Mırıldanarak Şarkı Aramanızı Sağlar. Ohaaa Yani!

Hepimizin başına gelmiştir. Kafamıza sıkışmış bir melodi var ama ne kadar uğraşırsak uğraşalım, onu geldiği gerçek şarkıyı bulamıyoruz. Bu en kötüsü. Tamam, belki en kötüsü değil ama çok önemli ve geceleri uyutmayacak bir takıntı. Google Asistan bu duruma son vermek için yeniden ortaya çıktı.

Apple, Siri‘ye şarkı sözlerinin bir kısmını vererek bir şarkıyı nasıl arayabileceğinizi gösterdikten günler sonra, Google bir adım daha ileri gitti ve artık şarkıları olabildiğince iyi mırıldanarak arayabileceğinizi duyurdu. Hepimiz bunu daha önce en az bir kez başarılı olamadan denedik, ancak artık Google Asistan ondan ne beklendiğini bildiğine göre, sonuç artık çok daha farklı olacak.

Özellik zaten yayında, bu yüzden Google uygulamanızı güncelleyip hemen deneyebilirsiniz.

Elbette şarkılar popüler ama uğultu mükemmel olmaktan uzak. Tabii ki mırıldanmanıza gerek yok, ayrıca şarkıyı ıslık çalabilir veya söyleyebilirsiniz de.

Google

Google

Google‘ın, sesinizi şarkılarla eşleştirme şekli kimseyi şaşırtmaz, AI ve makine öğrenimini kullanır. Veya Google‘ın sözleriyle:

“Bunu açıklamanın kolay bir yolu, bir şarkının melodisinin parmak izi gibi olmasıdır: Her birinin kendi benzersiz kimliği vardır. Uğultunuzu, ıslığınızı veya şarkı söylemenizi doğru” parmak iziyle “eşleştirebilecek makine öğrenimi modelleri oluşturduk. Aramaya bir melodi mırıldanın, makine öğrenimi modellerimiz, sesi şarkının melodisini temsil eden sayı tabanlı bir diziye dönüştürür. Modellerimiz, şarkı söyleyen, ıslık çalan veya uğultu yapan insanların yanı sıra stüdyo gibi çeşitli kaynaklara göre şarkıları tanımlamak üzere eğitilmiştir. Algoritmalar, eşlik eden enstrümanlar ve sesin tını ve tonu gibi diğer tüm ayrıntıları da ortadan kaldırıyor. Elimizde kalan şey, şarkının sayı tabanlı dizisi veya parmak izi. “

AI (yapay zeka – makine öğrenimi), dünyanın sorunlarını birer birer çözüyor.

Yani, bir dahaki sefere kafanıza bir şarkı sıkıştığında, Google arama çubuğunun yanındaki mikrofon simgesine hafifçe vurun, “Bu hangi şarkı?” dedikten sonra hafifçe mırıldanmaya başlayın. Akciğerlerinizde yeterince hava olduğundan emin olun çünkü Google bir eşleşme bulmadan önce bir süre uğultu yapıyor olabilirsiniz. Aklınızda bulunsun.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.