Ana sayfa » Mobil » İstanbul Bilişim iflas etti! Paralar yandı mı?

İstanbul Bilişim iflas etti! Paralar yandı mı?

İstanbul Bilişim iflas etti! Paralar yandı mı?

İstanbul Bilişim iflas etti. Firmanın konkordato başvurusu red edildi ve İstanbul Bilişim’in iflasına karar verildi. Paralar gitti mi?

Türkiye‘de uzun yıllar hizmet veren İstanbul Bilişim iflas etti. 2019’un son çeyreğinde başlayan ve 2020 yılında da devam eden satın alınan ürünlerin gönderilmemesi ve para iadesi yapılmaması müşterileri ayağa kaldırmıştı. Firmanın ofisini basan müşteriler, haklarını aramaya başlamıştı. Ancak bu süreçte İstanbul Bilişim, konkordato başvurusu yaptığını açıklamış ve mahkemeden çıkacak kararı beklemeye başladığını açıklamıştı.

Firma konkordato sürecinde olduğu için mağdur müşteriler ne ürünlerini alabildi ne para iadesi. Bugün beklenen karar İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nden çıktı. İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, İstanbul Bilişim’in konkordato kararını red etti ve 15 Ekim 2020 tarihi itibariyle firmanın iflasına karar verdi.

Şimdilik iflas sürecinde neler yaşancak bilinmiyor. Ancak firmanın iflas etmesi ile mağdur müşterilere dava açma hakkı doğacak. İstanbul Bilişim’in dava sürecinde müşterilere para iadesi yapıp yapmayacağı da henüz kesin değil.

İstanbul Bilişim iflas

İnternetten alışveriş yaparken artık 10 defa düşünmeniz gerekiyor. Örneğin resmi satış fiyatı 2.499 TL olan AirPods Pro‘yu internette 1.000 TL‘nin altında bulursanız, o ya çakmadır ya da dolandırıcıdır. Zamanında boşuna denmemiş ucuz etin yahnisi yavan olur diye.

Dolandırılmamak ve mağdur olmamak için özellikle teknolojik bir ürün alacağınız zaman önce belli başlı perakende teknoloji mağazalarındaki fiyatlarına bakın. Daha sonra Türkiye’nin önde gelen alışveriş sitelerinden fiyatları karşılaştırın ve öyle satın alın. Kimse kimseye 5.000 TL’lik ürünü bu devirde 2.500 TL’ye vermez bunu unutmayın.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.