Ana sayfa » Mobil » Apple borsa değeri iPhone 12 yüzünden düşecek! Neden mi?

Apple borsa değeri iPhone 12 yüzünden düşecek! Neden mi?

Apple borsa değeri iPhone 12 yüzünden düşecek! Neden mi?

Bugün gelen bilgilere göre iPhone 12 tanıtımı sonrasında Apple borsa değeri düşmeye başladı. Peki neden? Muhtemel düşüşün sebebi ne?

Apple yeni nesil akıllı telefon serisi iPhone 12’yi yaptığı görkemli bir sanal lansman ile tanıttı. Açıkçası lansmanı çok beğendik zira geçişler inanılmazdı. Fiziki lansmanların havası farklı olsa da bu sanal lansmanlara da fena halde alıştık. iPhone 12 tanıtımı sonrasında Apple‘ın borsa değerinin uçacağı düşünülüyordu ama öyle olmadı. Hatta Apple borsa değeri düşmeye başladı. Peki bunun sebebi neydi?

Barclays Bank analistleri bir açıklama yaptılar ve Apple’ın 5G ve OLED ekran yüzünden karlılık tarafında bir düşme yaşayacağını belirttiler. Kutu içinden şarj aleti ve kablosunu çıkarmanın bu 5G ve OLED ekranları karşılayamayacağı ve karlılık tarafındaki bu gerilemenin sübvanse edilemeyeceği öngörüldü. Hatta birçok ülkede 5G desteğinin olmadığı da düşünülürse 600 dolara gerileyen iPhone 11’in satışlarına hızlanarak devam edeceği de gelen yorumlar arasında.

iPhone-11

iPhone 11

Aslına bakarsanız biz bunun tam tersini bekliyorduk ama Barclays Bank analistleri bir noktada ciddi anlamda haklılar. Zira bugün Amerika’da bile doğru düzgün 5G şebekesi bulunmuyor. Yani aslına bakarsanız iPhone 12’yi alacak olan kişilerin bu telefonu 5G desteği için almayacağını da bilemek gerekiyor. Satışlar yine oldukça fazla olacaktır ama karılığın düşmesi Apple hisselerini 122 dolar seviyelerinden 100 dolarlara kadar düşürebilir. Bakalım neler olacak?

Huawei Mate 40 ve Galaxy S21 tanıtımları sonrasında yeni nesil iPhone 12‘nin durumu da tam olarak belli olacaktır.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.