İnternet Ekim 13, 2020 9:00

Stratosferden 4G LTE Bağlantısı Yapıldı! Göklerden Gelen Bir İnternet Var

Stratosferden 4G LTE Bağlantısı Yapıldı! Göklerden Gelen Bir İnternet Var

HAPSMobile ve Alphabet Loon, dronlarının stratosfer seviyesine ilk kez ulaşabildikleri son test uçuşu sırasında, dünyanın ilk LTE bağlantısını bağımsız bir tek kanatlı planörden tanıttı. Ekipler LTE bağlantısı üzerinden video görüşmesi bile yaptı.

Güneş enerjisiyle çalışan bir HAPSMobile Sunglider drone, içinde bir Loon LTE baz istasyonu ile 19 km‘den fazla uçtu. 20 saatlik uçuşun 15‘inde bir LTE sinyali göndererek MIMO teknolojisini kullanarak bir bağlantı sağlayabildi. SoftBank Corp. CTO‘su ve HAPSMobile CEO‘su Junichi Miyakawa şunları söyledi:

Loon ile birlikte geliştirilen kablosuz iletişim ekipmanımızın zorlu irtifa ortamında beklentileri aşmasından çok memnunum. Bu test, ticari hizmetlerin gelişimini hızlandıracak ve HAPS bağlantılarımızın erişimini ve kalitesini artıracak önemli veriler sağlar. Mobil iletişimde devrim yaratmak ve dünya genelinde dijital uçurumu kapatmak için Loon ile kablosuz ürünler geliştirmeye devam edeceğiz. “

Stratosfer 4G

Test uçuşu, 4 yönlü video konferans ile onaylanan, hem dış hem de iç mekan kullanımı için güvenilir bağlantılar sağlamak için 700 MHz spektrumundan 5 MHz bandını kullandı. Çağrı, Loon ve AeroVironment ekiplerinin okyanus boyunca akıllı telefon kullanmasına izin verdi – katılımcılar New Mexico, Tokyo, Mountain View (California) ve Washington’da (DC) idi.

Stratosfer İnternet

Loon CEO‘su Alastair Westgarth şunları söyledi: “Bu başarılı test, stratosferde yeni bir iletişim düzeyinin geliştirilmesine yönelik bir başka adımı temsil ediyor. Bu aynı zamanda HAPSMobile ile devam eden stratejik ortaklığımızın önemli bir adımıdır. Stratosferin gücünden yararlanmak için teknolojiler geliştirerek, dünyanın dört bir yanındaki bağlantısız veya gevşek bağlı insan gruplarını birbirine bağlama ortak hedefimize doğru ilerleme kaydediyoruz.

Uçuş aynı zamanda, stratosfer ile dünya arasındaki radyo dalgalarının yayılmasını ölçmek için de kullanıldı; bu, dünyanın izleyeceği standart bir kurallar dizisi oluşturma umuduyla stratosferik radyo iletişimlerini daha da geliştirmek için kullanılacak. Her iki şirket de artık gelecekteki test uçuşlarında diğer ortaklar, taşıyıcılar ve düzenleyicilerle birlikte çalışacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.