Mobil Ekim 13, 2020 17:30

RTÜK açıkladı; Spotify Türkiye pazarından çekiliyor mu?

İsveç merkezli Spotify, Türkiye pazarından çekiliyor mu? RTÜK'ün verdiği süre azalıyor; işte Spotify'ın ülkemizdeki geleceği!
RTÜK açıkladı; Spotify Türkiye pazarından çekiliyor mu?

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu‘nun geçtiğimiz günlerde aldığı karar neticesinde  Türkiye’de faaliyet gösteren yurtdışı kaynaklı plaftformlar yayın yapabilmek için “yayın lisansı” almalıydı; ancak Spotify bu başvuruyu yapmamıştı. Bu da birkaç gündür çeşitli iddialara yol açmış, RTÜK’ün lisans başvurusu yapabilmesi için Spotify‘a 72 saat süre verdiği söylenmişti. Bu sürenin sonuna gelirken, RTÜK’ten yapılan açıklama birçok insanın yüreğine su serpti.

Yaklaşık iki gündür birçok insan tarafından merak edilen konu, bugün yavaş yavaş netliğe kavuşuyor. Türkiye pazarındaki kitlesini kaybetmek istemeyen Spotify, RTÜK’ün şartlarını kabul ediyor.

İsveç merkezli şirketin Stockholm‘deki birimi ile temasa geçen RTÜK, firmadan olumlu geri dönüş aldı. Söylenenlere göre, popüler müzik dinleme servisi Spotify, Türkiye‘de bir temsilcilik bulunduracak ve yayın lisansını alacak.

Spotify Türkiye RTÜK Tarafından Uyarılmıştı

Daha öncesinde Spotify Türkiye’yi uyaran RTÜK, aşağıdaki metini yayınlamıştı;

İnternet ortamından yürütülen yayıncılık faaliyetine ilişkin olarak yayın lisansı başvurusunda bulunabileceği, başvuru talebini içeren dilekçesi ve eki taahhütname ile birlikte üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemesi halinde üç ay süresince yayınlarına devam edebileceği,

Belirtilen süre içerisinde internet ortamından yayın lisansı verilmesi işlemlerinin tamamlanmaması ve bu süre için de hesaplanacak yayın lisansı ücretini peşin olarak ödemesi halinde ilave üç ay daha yayın hizmetlerini sunabileceği,

Başvuru talebini içeren dilekçesiyle birlikte taahhütnameyi sunmaz ve üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemez veya yayın hizmetlerine bu duyuruyu müteakiben yetmiş iki saat içerisinde son vermez ise Üst Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hâkiminden söz konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi talebinde bulunulacağı ve ayrıca aynı Kanunun 33 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı,

İhtar olunur.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.