Ana sayfa » Mobil » ARM 32-Bit ile Android uygulamalarında yeni dönem başlayacak!

ARM 32-Bit ile Android uygulamalarında yeni dönem başlayacak!

ARM 32-Bit ile Android uygulamalarında yeni dönem başlayacak!

ARM 32-Bit teknolojisini 2021 yılında tanıtacağı yeni Cortex A işlemcileri ile tarihe gömecek. 32-Bit uygulamalar için yolun sonu göründü.

Piyasadaki yonga setlerinin çekirdeklerini üreten ARM, yeni nesil Cortex A işlemcisi için düğmeye bastı. Matterhorn ve Makalu kod adları ile geliştirilen bu iki işlemci ile bir devir sona erecek. ARM 32-Bit teknolojisini 2022 yılında tamamen sonlandıracak.

Bildiğiniz gibi 2014 yılında Android 5.0 Lollipop sürümü ile 64 Bit uygulama desteği mobile gelmişti. Google, 2019’un Ağustos ayından itibaren Play Store‘da 64 Bit desteği olmayan uygulamaları kabul etmemeye başlamıştı. 32 Bit’in fişini çekmek için yapılan bu hamle şimdi de ARM tarafından desteklenecek.

ARM 32-Bit

2021 yılında çıkacak olan yonga setleri 32 Bit uygulamaları asla çalıştırmayacak. Play Store dışında dolaylı yoldan bile eski uygulama yükleseniz 64 Bit desteği yoksa uygulama açılmayacak. Hali hazırda Play Store’daki uygulamaların yüzde 60‘ı 64 Bit ile uyumlu. Geliştiriciler artık seve seve uygulamalarını 64 Bit desteği ile güncellemeye başlayacak.

ARM, uygulamaların, oyunların ve hatta işletim sistemlerinin yalnızca 64 bit olduklarında performansta yüzde 20’ye varan artış göreceğini tahmin ediyor. 32 bit desteğinin kaldırılması silikon kalıp alanını serbest bırakacak. Bu sayede hem yonga tasarımcılarının hem de uygulama geliştiricilerinin yalnızca 64 bit işlemlere odaklanması sağlanacak.

Cortex-A78 çekirdeğine sahip ilk yonga seti 2021’in başında Android’de amiral gemisi segmentinde kullanılacak. 2022 yılında orta segmente kadar gelecek olan sadece 64-Bit destekli Cortex A işlemcileri ile artık yeni bir devir resmen başlamış olacak.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.