Ana sayfa » Mobil » iPhone 12 5G geliyor ama ortada 5G mi var arkadaş?

iPhone 12 5G geliyor ama ortada 5G mi var arkadaş?

iPhone 12 5G geliyor ama ortada 5G mi var arkadaş?

Mobil pazarın merakla beklediği iPhone 12 5G, satışa sunulacak ama 5G özelliği bazı ülkelerde olsa da kullanılamayacak. Türkiye gibi…

Apple, uzun zamandır beklenen 5G destekli iPhone için geri sayımı başlattı. Bildiğiniz üzere 13 Ekim tarihinde iPhone 12 ailesi ile tanışacağız. Bugün sızan bilgilere göre iPhone 12 5G başta Amerika olmak üzere birçok ülkede kullanılamayacak. Bunun sebebi ise Trump’ın ortada hiçbir kanıt yokken “Huawei bilgilerimizi çalıyor” demesi diye düşünüyoruz. Bunu da neden düşünüyoruz? Zira Kanada‘da tutuklu olan Huawei CFO’su Weng Zhou‘nun hakkında bir şey bulunamamasından dolayı düşünüyoruz.

Bu yılın ilk yarısında IHS Markit isimli analiz şirketi, ABD’nin 125 bölgesinde 5G ağlarını test etti. Test, AT&T, T-Mobile ve Sprint’in 5G ağ hızlarının 4G LTE ağlarından yalnızca birkaç kat daha hızlı olduğunu gösterdi. Hem AT&T hem de T-Mobile, 5G ağlarının tüm durumları kapsadığını söylüyor. Ancak aslında, bu iki operatörün birçok şehirdeki 5G ağlarının kapsama alanı istikrarsızdır ve veri aktarım hızı her zaman yüksek değildir. 

Öte yandan, Verizon’un milimetre dalga teknolojisini kullanan 5G ağları çok daha hızlı, ancak bu avantaj şu anda yalnızca 36 Amerikan şehrinin bazı bölgelerinde mevcut.

Aynı kaynak, 5G’nin diğer bazı ülkelerde (Çin ve Güney Kore gibi) istikrar ve hızının çok daha yüksek olduğunu ekliyor. Counterpoint Research’e göre, bu yılın ikinci çeyreğinde Çin pazarında satılan tüm cep telefonlarının %30’unu 5G cep telefonları oluşturduğu da ortada. Yani işin özü şu, Amerika’da da Türkiye’de de iPhone 12 5G alırsanız; 4G gibi kullanmak zorunda kalacaksınız. Türkiye’de 3G bile değil…

Yani Apple’ın sıkı tutunun diye lanse ettiği şey için pekte sıkı tutulmasını gerektirecek bir durum olmayabilir. Güney Kore ve Çin hariç…

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.